Adil Kullanım Kotası Ne Kadar Adil?

Sarı zemin üzerine siyah modem ikonu

Adil Kullanım Kotası Kullanıcı için Adil Değil

Elbette bu hepimizin bildiği bir sav. Aşağıda biraz açalım.

  • Adil kullanım kotasını geçtiğimizde hızımız 3 Mbps’ye düşüyor. Bir gün bile düşse, ki bazı durumlarda ayın yarısı bile düşük hızda geçebiliyor. Ancak biz ücretini yüksek olan hızdan ödemeye devam ediyoruz. Hızımızın düştüğü günlerde daha düşük ücret tarifisi uygular mı servis sağlayıcı?
  • Diyelim ki, bir ay, herhangi bir ay, kotamızı doldurmadık. Doldurmadığımız Mbpslerimiz gelecek aya devretmiyor. Niye?
  • Ayrıca, madem bu bir Adil Kullanım Kotası; bizle beraber diğer kullanıcıların da kullanmadığı kotalar bulunabilir. Şöyle açalım. Hani biz kotamızı sömürüyor ve interneti çok kullanıyoruz ya. Ve bu sebepten diğerlerine haksızlık olmasın diye Adil Kullanım Kotası adı altında hızımızı düşürüyorlar ya, belki toplam müşteri içinde ki payımız çok düşük. Yani kotasını aşanların toplamı, aşmayanlardan, aşımların yüzdesinden, miktarından daha düşük. O zaman kullanmayanların kullanmadıkları interneti de paylaştırsın servis sağlayıcı. Yaparlar mı? Hayır!

Yok yukarıda sayılanların hiçbirini yapmaz servis sağlayıcılar. Adil Kullanım Kotası nalıncı keseri gibidir, hep kendilerine yontarlar. Bu ‘Adil’ isimli kotanın, kullanıcı için adil bir tarafı yoktur. Adil kısmı servis sağlayıcı şirkete. Yukarıda sayılanları düzeltmediği, herhangi birini müşteri, kullanıcı lehine değiştirmediği sürece Adil Kullanım Kotası adil madil değildir.ALAKALI POSTLAR

Bir cevap veya yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir