Bir Sosyal İmleme sitesi rakiplerini nasıl geçer?

- 4.192 gösterim

Digg.com‘un başlattığı sosyal imleme furyası devam ediyor. Sunipeyk olarak bizde tusul.com ve oyyla.com‘a üye olarak im ekleme linklerini yazıların altına koyduk. İlgili sitelere üyeyseniz, ilgili yazıyı bu sitelere ekleyebiliyorsunuz.

Etiket, imleme ikonu.

Etiket, imleme ikonu.

MEVCUT DURUM
Bu ekleme işi belki çok zor değil. Ancak yine de bir emek ve vakit gerektiriyor. İlgili linki otomatik olarak almasına rağmen, konu ile ilgili bir başlık yazmanız, altına taglarını girmeniz, bir de açıklama yazmanız gerekiyor. Bir de kategori seçip işaretliyorsunuz.

NASIL OLMALI?
Bir sosyal imleme sitesine üye isek, yazdığımız yazı/konuların otomatik olarak o siteye kayıt olması daha iyi olurdu. Nasıl olsa bu sitelerin sistemi gereği yazılar, eklenenler “bekleme” sayfasına gidiyor. Belirli bir oyu alanlar ise yayına giriyorlar. Otomatik olarak ekleme sağlanabilmesi blog ve site sahibi üyeler için gerçekten büyük kolaylık sağlayacaktır. Hatta sistem daha geliştirilebilirse, yazıların yayınlansın/ yayınlanmasın gibi seçenekli hale getirilebililmesi çok daha fark yaratacaktır. Bu tür bir yazılım/eklenti/script blog siteleri, özellikle de wordpress için yazılabilir.

Bunu başaran sosyal imleme sitesi, hem daha fazla içeriğe sahip olacak hem de daha hızlı konu ve içerik yayınlanmasını sağlayabilecektir. Yani diğer imleme sitelerinin çok önüne geçmeyi başaracaktır.

Böyle bir imleme sitesi biliyor musunuz?

"Bir Sosyal İmleme sitesi rakiplerini nasıl geçer?" için 7 yorum var

 1. Gokhan Ulus diyor ki:

  http://www.diggtr.com teknoloji ağırlıklı haber linklerinin tavsiye oranına göre listelendiği bir site.Bence Türkiye’nin digg’i olma konusunda en yüksek şans verdiğim bir site…

 2. Lawote diyor ki:

  Hukuk ile ilgili Türkçe içerik girebileceğiniz Lawote.com Hukuk İmleme sitesi de listeye dahil edilebilir. Title bölümünde Türkçe karakter kullanılmaması arama motoru uyumlu URL’ler açısından önemlidir.

 3. eylos diyor ki:

  🙂 komik yaa. Dediğim gibi RSS beslemeleri olan bir site kurulur. Beslemeler puanlanır ve ön sayfaya geçer. Aslında bunu yapmak o kadar zor değil. Birileri yapmalı. Tabii o zaman google amca olayı beğenmeyeceği için (kopya yazı olarak görür) pr düşük olacaktır. Yani bu sitenin tutulması için site kurulum maliyetinin kat be kadı reklam maliyeti olacaktır. Bu iş ancak blogcular bu servise link veya banner vererek yani reklamını yaparak karşılıklı çıkar ilişkisi doğrultusunda yapılabilir. Böylece reklam maliyeti olmaz.
  Alın size iki dakikada yazdım hem oynadım 🙂

 4. Geri bildirim: Buzla Gakla oldu SuniPeyk
 5. Hsn diyor ki:

  Ben de Eylos’a katılıyorum,hatta ben bir blog yazarının kendi yazısını bir sosyal imleme sitesine göndermesine dahi en başta şaşırmıştım çünkü benim kafamda oluşan fikir şu şekildeydi kullanıcı gelecek yazıyı beğenecek ve imliyecek bu şekilde gerçek okuyucuların önerdiği bağlantıların gerçek okuyucuların verdiği oylarla anasayfada yer alması sağlanacak yani bence sosyal imleme mantığı bu 🙂

 6. farkinda diyor ki:

  http://www.farkinda.com, adıyla öne çıkan sosyal haber sitesi, bence önü çok açık…

 7. tufan_mahmut diyor ki:

  Cok güzel bir yazi olmus, elinize saglik

Bir cevap veya yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir