Blogger Türkçe

Google’ların Blogger‘ı artık Türkçe desteğine sahip. Oluşturulan blogları Türkçe yapabiliyorduk. Ancak programının arayüzünde Türkçe dil desteği yoktu. Buna rağmen ülkemizde çok kullanıcı Blogger‘ ı sevmiş ve kullanmaktaydı.
Sanırız bu desteği ile birlikte yeni ve gelecek nesiller için Blogger iyi bir seçenek olmaya devam edecek.
Ve savaş devam edecek.
Dikkat edilmesi gereken bazı noktalar:

Firefox Gmail Notifier kullanıyorsanız Blogger hesabınızdan çıkış yaptığınızda diğer Gmail’ den de çıkıyorsunuz. Gmailiniz Notifier ile açıksa Blogger.com sitesini çağırdığınızda kontrol paneli doğrudan girmiş oluyorsunuz. Bunun tam tersi de geçerli.
Bu özellik iyi mi kötü mü karar veremedik. Bazen insanı şaşırtabilir. Bu sebeple buna bir özellik eklemeliler. Blogger’ dan çıkış ve Google hesabımdan çıkış diye iki özellikli bir çıkış yapmalılar diye düşünüyoruz.

Yardım sayfalarını da Türkçeye çevirmişler. Ancak kontrol panelinden sağ üstteki yardım tıklanınca önce İngilizce sayfa çıkıyor. Yine sağ üst köşedeki combo menüden Türkçe seçilebiliyor. Sanırız düzeltirler. Nasıl kullanızcının eski ayaralarında dilinin Türkçe olduğunu anlayabiliyorlarsa bunu da kolaylıkla düzeltebilirler.

Elbette Blogger ile bir blog yani bir site oluşturmanın en sıkıcı yönü web standartlarına uygun olmayan kodlar içermesi. Ve bunların düzeltilebilmesi için çok çaba gerektiyor olması. Oysa bildiğiniz gibi WordPress’ in kodları çok daha temiz ve düzenlidir.

İnceledikçe çeşitli kolaylıklar veya hatalı yerler çıkabilir. Sizin bildikleriniz veya eklemek istedikleriniz varsa lütfen yazınız.
Yazmazsanız demektir ki, başka hataları yok, gayet güzel Türkçeye çevirmişler.


GÖSTERİM
22
AMP
Blogger Türkçe

ALAKALI POSTLAR

Bir cevap veya yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir