Google Adsense Reklamlarını Neden Kaldırdım?

Google Adsense ikonunun gri renklisi.

Bir süre önce tek’e indirerek sadece postların altında gösterdiğim Google Adsense reklamlarını tamamen kaldırdım. Sitenin hiç bir yerinde artık Google Adsense reklamları yok. Şimdilik herhangi bir reklam da yok. Aşağıda bu reklamları kaldırma nedenlerimi sıraladım. İlgileniyorsanız okumaya devam edebilirsiniz.

Google Adsense Reklamlarını Kaldırma Nedenlerim

Şöyle sıralayayım;

  1. Kayda değer bir gelir sağlamaması.
  2. Site ve sayfa hızını oldukça olumsuz etkilemesi.
  3. Reklam önleyiciler- Adblock.

1. Kayda değer bir gelir sağlamaması

Adsense gelirleri artık, ilk zamanlar gibi kayda değer bir gelir sağlamıyor. En azından bu site için. Yani artık günde 1 ekmek alacak bir getirisi bile kalmadı. Site olarak ziyretçiler reklamlara tıklasınlar diye de bir gayretimiz yok tabii. Daha önce de olmamıştı, zaten.
En önemli neden bu. Bu sebeple birinci sırada. Sürekli ve düzgün bir gelir elde edebilseydik, diğer nedenleri görmezden gelebilirdik, belki. Sonuçta herkes evine bir ekmek götürmek ister.

2. Site ve sayfa hızını oldukça olumsuz etkilemesi

Adsense reklamlarını gösterebilmek için siteye eklediğimiz script kod, site hızını en az %30 düşürüyor. Google’ın Pagespeed sayfa testinde bile oldukça etkisi var. Google çeşitli iyileştirmeler yapmasına rağmen, halen bu kod ve scriptleri sayfa ve siteye yük getiriyor.

3. Reklam önleyiciler- Adblock

Tarayıcılar, uygulamalar, programlar, eklentiler vb. bir çok reklam önleyici mevcut. Siz reklam gösterdiğinizi, gösterebileceğinizi sanıyorsunuz ancak ziyaretçi, izleyici kendi önlemi ile geliyor. Kimse banner ve benzeri reklamları sevmiyor artık. Reklam önleyici – önlemleri – kullananlar katlanarak artıyor.

Bu üç neden görüleceği üzere gayet makul ve mantıklı sebeplerdir. Değil mi?ALAKALI POSTLAR

"Google Adsense Reklamlarını Neden Kaldırdım?" için 1 yorum var

  1. Aslında en başta da kazandırmıyordu bence, tıklama ücretleri hep düşüktü. Sitenin tam ortasına koyup kullanıcı deneyimini düşürmeyecekseniz kazanmak da zor oluyor.

    Ama ilk çıktığındaki affilate sistemi iyiydi. Üye yaptığın kişiler ilk 5 dolarını aldığında 5 dolar, 100 doalr kazanırsa 250 dolar getirisi vardı. Ya da firefox için cent kötü değildi.

    Teklifler de iyiydi, başvuru başına 2-5 dolar filan oluyordu.

    Şimdi dişi dokunur bir gelir için günlük onbinlerce ziyaretçi almak gerek..

Bir cevap veya yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir