İyi Logo, Kötü Logo ve Çirkin Logo

- 908 gösterim

Süperman’in temsili arkadan görüntüsü

Çok genel olarak iyi, kötü ve çirkin için tüm söylenenler izafidir. Zamana, mekana göre değişebilmektedir.

İyi Logo Nedir?

Kısaca çoğunluk tarafından beğenilen, kabul görmüş, başarısını kanıtlamış bir logo, diyelim. Diyelim mi?
Kime göre iyi?
Niye bir logo iyi, diğeri değil?
Trendlerin logo ve bizim algımız üzerinde etkisi ne derecede?
Böyle binlerce soru sorulabilir. Bir çok disiplinde bunların yanıtları verilmeye de çalışılmıştır.
Elbette ürün ile logosu arasındaki bağ da çok önemli. İyi ürün kötü logo bileşimi, kötü ürün iyi logo bileşiminden daha iyi iş görür. Sonuçta ürün kötü, ne yapsan kar etmez.
Superman’in amblemini hemen herkes görür görmez tanır. E, ürün de iyi. Yenilmez bir kahraman. Uçabiliyor. Gözlerinden ışınlar çıkarıyor. Demir gibi çelik gibi bir adam. Çok işlevsel olmayan bir pelerini var ancak o da bir hava veriyor. Amblemini, logosunu dalgalandırıyor. Bu sebeple o kısmı çok kurcalamayalım. Bir de, yıllarca kostümünün üzerine kırmızı bir don giyiyor. 1952’den 2013 yılına kadar kırmızı don giyen bir ürün. Trend ancak 2013 yılındaki film ile değişebildi.
Yahu, logo ile Superman’in donunun ne alakası var diyeceksiniz. İşte logonuz ürününüzün donu gibi. Giyseniz bir türlü, giymeseniz başka türlü.

Çirkin Logo, Kötü Logodan İyi

Superman’in kırmızı donundan devam edersek, kötü bir logo yerine çirkin bir logo daha ehven denebilir. Çirkin bir kırmızı donu kıyafetinin üzerine giymesini başka türlü açıklayamıyorum. Veya şöyle değiştireyim, kıyafetin üzerine kırmızı bir don giyince çok çirkin görünüyor. Ama yıllarca genele o kadar da çirkin gelmemiş demek ki! Çirkin gelse bile “kötü” gelmemiş.
Ürünün gücü ve başarısı ile uzun yıllar yaşamış ve halen yaşayan bir çok logo örneği verilebilir.
O kadar uzun yıllar olmuştur ki, logo iyi mi, kötü mü, çirkin mi tartışamıyoruz. Bu tür logolar örnek verilerek logo nasıl olur örneklemeleri yazılıyor.

Sonuç

Başarılı olursanız logonuz güzel olur. Çirkin bile olsa güzelleşir. Emme velakin, kötü logo kötüdür. Bu tür logolar yıllara dayanamaz ve değişir.
İyi logo seçin, olmadı çirkin logo ama kötü logo olmasın.

Bir cevap veya yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir