Siteniz İçin Yeni Bir Gelir Kaynağı; Contributor

Contributor Logosu
Contributor Logosu

Google siteniz için yeni bir gelir kaynağı sunmaya başlıyor. Adı Contributor.

Contributor Nedir?

Google gönderdiği mailde şöyle açıklamış;

Doğrudan site ziyaretçileri tarafından fonlanan Contributor, siteniz için yeni bir gelir kaynağıdır. Contributor ile, kullanıcılar aylık katkı payı (2, 5 veya 10 dolar) belirler ve bu paranın bir kısmı ile onlara reklam göstermek yerine doğrudan size ödeme yapılır. Bunun sonucunda kullanıcılar daha az reklam görür, ancak size yine de ödeme yapılır.

İngilizce Contributor yardım sayfası biraz daha detaylı bilgiyi içeriyor. Ancak sistem şu an sadece A.B.D. için geçerli. Diğer ülke ve diller programın genişlemesinden sonra eklenecekmiş.
Yayıncılar için olduğu gibi, kullanıcılar için de diğer ülkelerden katılmak şimdilik mümkün değil. Sistem A.B.D.’inde geçerli bir kredi kartı ile üyelik kabul ediyor. Elbette A.B.D.’de geçerli bir kredi kartınız var ise hemen katılabilirsiniz.
Sitede verilen kısa açıklamaya göre, aylık belirli miktar ödüyorsunuz, kullanıcı olarak daha az Google reklamı görüyorsunuz. Ödediğiniz paranın bir kısmı yayıncılara veriliyor.

Bu sistem sizce Türkiye’de de yaygınlaşır mı?

  1. Sitenizde bu sistemi uygular mısınız?
  2. Kullanıcı olarak bu sistemi kullanıp, reklam görmemek veya daha az görmek için aylık bir ücret öder misiniz?


ALAKALI POSTLAR

"Siteniz İçin Yeni Bir Gelir Kaynağı; Contributor" için 3 yorum var

  1. Mantığı çok güzel. Ancak 2, 5, 10 dolar gibi küçük rakamlar olsa dahi, bırakın Türkiye’yi yurtdışında bile kullanılacağını sanmam. Çok fazla reklam göstererek kullanıcıları bezdiren, onlara Adblock gibi yazılımlar kullandırmaya mecbur bırakan sitelerin hatasını, gelir modelini display reklama odaklayan diğer siteler çekiyor. (Hoş, kimse Adblock kullanmasa bile bu sefer Google gelir oranlarını düşürür muhtemelen)

    Bu sistemin handikabı bence şu: Bir site sahibini veya normal bir kullanıcıyı Contributor kullanmaya ikna edebilmen için daha önceden bu sisteme geçiş yapan kişi/sitelerin çok fazla olması gerekir. Yoksa kimse böyle bir sisteme ne para verir, ne de bundan para kazanacağını düşünür. Örnekleri de mevcut. Yurtdışındaki içerik odaklı haber sitelerinden bazıları (TheNextWeb gibi) benzer bir sistemi sitede uygulamak istedi, ancak öyle zannediyorum ki bir kazanç sağlayamadığı için (ve muhtemelen kullanıcı böyle bir sisteme alışık olmadığı için) daha sonra vazgeçti.

    Böyle bir sistemi yeni bir reklam kültürü olarak ele almak lazım. Ondan dolayı kişi alışkanlıklarını, reklam kültürünü değiştirmek çok zor olacağı için Contributor’un da aynı duruma düşeceğini düşünüyorum. Ancak değişmesini de canı gönülden isterdim.

Bir cevap veya yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir