Türk Gazete Sitelerinin Kaydırmalı Haber Sorunu

slider
Slider sitelere

Kaydırmalı ‘Slider’ Haberler

Türk gazete sitelerinin anasayfalarına bir göz gezdirin. Hemen hepsinde ‘slider’, ‘carousel silder’ denilen kaydırmalı yapılar kullanılıyor. Haberlerin görsel ve başlıklarını numaralandırıp css, javascript, jquery ve artık hangisini buldulursa sayfalarına eklemişler. Bir kısmı siz sayfadayken sırayla, otomatik değişiyor. Bir kısmı oklarla veya numaralara tıklayınca, üzerine gelince.
Nasıl anlaşılmaz bir mantıkla bunları sitelerine koymuşlar? Nasıl bu saçma yapı tüm gazete sitelerine yayılmış?
Yayılmakla kalmamış tüm site yapısını ele geçirmişler. Gazetelerin isimlerini tek vermek istemiyorum. Bir tanesinde tam 9, bir diğeride 8 tane bu yapıdan var. Hem de tek bir sayfada, anasayfalarında. En az olanda dahi 4,5 tane bulunuyor.
Adeta kim, hangi gazete daha büyükse bu kayan haber bölümlerinin adedine göre belirleniyor. En çok haber benim sitemde var yarışına dönmüş. Her bir slider’ın içine 5, 10, 20 haber koyuyorlar.
Kaydırmalı haber bölümü olmayana haber, gazete sitesi demiyorlar gibi, doldurmuş da doldurmuşlar. Tüm bu gazetelerin sahibi, müdürü veya herhangi bir sorumlusu çıkıp demiyor ki; Bu ne? Biz ne yapıyoruz?

Yabancı Gazete Siteleri

Yabancı gazete sitelerine de bir bakın. Dünyada en çok okunan, takip edilen haber ve gazete sitelerini inceleyin. En büyüklerinde bir tane bile ‘slider’ kayan haber bölümü yok.
Bizim gazeteler hiç merak etmiyorlar mı? Onlar niye bu ‘harika’ sistemi kullanımıyorlar diye…

PAYLAŞ

"Türk Gazete Sitelerinin Kaydırmalı Haber Sorunu" için 1 yorum var

Yorumları

Bir cevap veya yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.