Twitter Ölüyor mu?

Twitter kuşu hastanede, kalp atışını ölçüyorlar.
Twitter kuşu hastanede, kalp atışını ölçüyorlar.

Öncelikle belirtmek lazım ki, büyük şirketler öyle kolay kolay yok olmazlar. Yine de internet çağının bu zamanlarında varlığını büyük çoğunlukla kullanıcısının içeriğine tanımlamış bir yapının vazgeçilmez olduğunu söylemek mümkün değildir. İnternet kullanıcısı bir yere kadar sadık olduğu kadar çok da hızlı davranışlar gösterebilir. İsteklerini karşılamayan bir servis, platform üzerinde bir süre sonra artık durmaz. Cihazlarında uygulama durmasına rağmen, kullanmayabilir. Veya bir başka uygulamaya geçmiştir bile.

Twitter’ın Sorunları

Sanırım Twitter’ın en rahat yılları para kazanmadığı yıllarıydı. O ilk girişim halindeki yılları kullanıcı içinde daha çekiciydi. Kazanç işin içine girdikçe işler zorlaştı. Kendi hesabım ve takip ettiklerim için de gözlediğim kadar ile, artık daha az Twitter’a giriyor ve/veya daha az Tweet atıyoruz. Bu da aynı yükselirken birbirimizden etkilendiğimiz gibi, düşerken de birbirimizden etkilendiğimizi gösteriyor. Takip ettiklerimiz daha az paylaşımda bulundukça bizde aynı davranışa yöneliyoruz.

  • Twitter’ın en büyük sorunu kullanıcı sayısını arttıramıyor olması görünüyor. Kullanıcı istatiskleri için number-of-monthly-active-twitter-users sayfasına bakabilirsiniz. Bu verilere göre 307 milyon aylık aktif kullanıcısı var. Twitter’ın kendi sitesinde de bu rakam 320 milyon –about.twitter.com– olarak verilmiş. Her iki durumda da rakamlar Twitter yatırımcılarını memnun etmiyor. Rakipleri içinde geri kaldığını düşünüyorlar.
  • Kullanıcı sayısını artıramaması ile bağlantılı diğer en büyük problemi ise yeni kullanıcı kaydının yavaş olması. Yeni nesil Twitter’ı çok dikkate almıyor. Aynı şekilde hesap açsalar bile kullanmıyorlar.
  • İnternet ve sosyal medyaya gözlerini Facebook ile açmış eski nesilin bir kısmı da Twitter’a geçmiyor. Twitter onları da çekemiyor. Twitter’ın son kalp atağı bunu değiştirmeye yetecek bir hamle mi? Olsa bile bir ikon değişikliği ile kullanıcı sayısını arttırabilirse, bir çok raporda vaka analizi olarak ders olur.
  • Kararları sıkışık durumlarda değil, sakin ve rahat durumlarda almak gerekir. Twitter içinde bu geçerli. Para ve baskısının yaratıcılığını ve yeni fikirlerini etkilemesine izin vermemeli. Rakiplerini takip etmek yerine farklılıklarına odaklanarak yoluna devam etmeli.

Sonuçta

Yıllarca önce ilk ve farklı olması Twitter’ı bir yere getirmiş olabilir. Bunu sürdüremediği için de kalp atışları hızlanıyor olabilir. Hatta bazen şirketiniz/ markanız ölür ancak henüz fark etmemiş olabilirsiniz.
Para baskısından uzak, rakiplerini takip etmeyen, yeni bir yol daha çizebilirse Twitter’a bir şey olmaz. Aksi durumlarda sadece marka hesaplarının olduğu insansız bir platform halinde gömülecektir.


GÖSTERİM
211
AMP
Twitter Ölüyor mu?

ALAKALI POSTLAR

Bir cevap veya yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir