WordPress’de Genericons Kullanmak

- 1.110 gösterim

Site tasarımını yenilerken – Responsive hepimizi çağırıyor ya – Jetpack eklentisinin bazı özelliklerini de kullanmaya başlamıştım. Bunlardan Paylaşma (Sharing) Modülü Genericons’ları otomatik yüklüyor.

Genericons Nedir?

İşte bu genericons.com.

Yani; Ağ yazı karakteri içine gömülü vektör ikonlar. Bu cümleden ne anladık? Hiç.
Peki. Şöyle o zaman; Sitesinde gördüğünüz 146 adet ikonu bir font (yazı/ yazı karakteri) gibi kullanabiliyorsunuz. Sitenizde kullandığınız yazılar gibi, CSS dosyanızdan istediğiniz renk, büyüklük ayarını yapabiliyorsunuz. Böylece “Responsive” sitenizde, hangi cihazdan bakılırsa bakılsın ikonun netliği bozulmuyor.

WordPress için nasıl kullanılıyor?

Eğer Jetpack kullanıyorsanız, Jetpack Genericons kullandığı uygulamalarda ilgili CSS dosyasını çağırıyor. Çağırmadığı sayfalarınız için header.php dosyanıza aşağıdaki satırı ekleyebilirsiniz.
< link rel='stylesheet' id='genericons-css' href='........wp-content/plugins/jetpack/_inc/genericons/genericons/genericons.css?ver=3.1' type='text/css' media='all' >
Bazı sayfalarınızda, Jetpack eklentisinin de aynı dosyayı çağırmaması için
< ?php if ( (is_page()) || (is_404()) ) { ?> içinde kullanmanızı tavsiye ederim.

CSS kısmında;
Örnek olarak Twitter ikonunu kullanmak istiyorsak
twittericon:before {content: '\f202',display: inline;-webkit-font-smoothing: antialiased;font: normal 32px/1 'Genericons'; padding:5px;vertical-align:middle,color: #fff} gibi bir kod ekliyoruz.
Kodun değerleri ile oynayarak site tasarımınıza göre ayarlarınızı yaparsınız.
146 ikondan hangilerini kullanacaksanız, onları CSS dosyanıza eklersiniz.

HTML kısmında;
< span class="twittericon"> < / span > şeklinde kullanabilirsiniz.
Elbette isterseniz class’ı < a class="twittericon" href="https://twitter.com/...">< /a > içinde vererek ikon için link verebilirsiniz.

WordPress ve Jetpack olmadan kullanılır mı?

Evet. Siteniz için kullanmak isterseniz sayfada bulunan kırmızı download butonu ile gerekli dosyaları indirebilirsiniz. Sonrasında bunları sitenizin alt yapısına ekleyeceksiniz.

Bir cevap veya yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir