Zagor Tenay, Baltalı İlah

Zagor’un ambleminin posteri.

KISACA;İki Zagor temalı poster çalışması, Zagor çizgi romanı hakkında kısa bir kaç bilgi ve ilgili bağlantılarını kapsar.

Zagor, Farklı Bir Çizgi Roman

Zagor, döneminin çizgi romanlarından farklı bir çizgi romandır. Evet yine Amerika’da geçer. Kızılderililer, kovboylar zamanıdır, ancak Zagor’un maceraları hepsinden daha değişiktir. Normal ‘Western’ tipi maceralarının yanı sıra, korku, fantastik ve bilimkurgu türü çok ilginç serüvenleri işlenmiştir.Her bir macerası ayrı ayrı film olabilecek güzellikte ve detaydadır.
Zagor serisi hakkında detaylı ingilizce ve italyanca bilgiye yayıncı ve sahibi sergiobonelli.it sitesinden ulaşabilirsiniz.
Zagor’un ilginç düşmanlarının özet bilgisi de aynı siteden ulaşılabiliyor.

Za-gor Te-nay

Zagor’un baltası.

Zagor’un gerçek ismi Patrick Wilding imiş. İnanın yüzlercesini okumuş olmama rağmen, hiç hatırlamıyorum. Gerçek ismi çizgi romanlarda geçti mi, bilmiyorum. Herhalde bir serüveninde bahsedilmiştir.
Zagor ismi ise, kızılderili ismi olan Za-gor Te-nay‘dan gelmektedir. Bu da Baltalı İlah olarak dilimize çevrilmişti. Herhalde zamanında çeviriyi yapan (Ay Barka- Zagor’un Türk Annesi) Baltalı Ruh çevirisini anlamlı ve yeterince güçlü bulmamış.


GÖSTERİM
123
AMP
Zagor Tenay, Baltalı İlah

ALAKALI POSTLAR

Bir cevap veya yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir