Yurt dışındaki en iyi okullarda eğitim görmüş başarılı Türk gençleri tarafından kurulan ve kar amacı gütmeyen LADDER okulların malzeme ihtiyacını karşılamaya yönelik güçlü bir dijital platform oluşturdu. Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi protokol imzalayarak desteklediği “Bir Silgi Bir Kalem” projesi www.birsilgibirkalem.org adresinde bağışçılar ve ihtiyaç sahibi kurumları biraraya getiriyor.

Sosyal Sorumluluk ve Bağış

Türkiye genç nüfus yoğunluğuyla eğitime kaynak yetiştirmeye çalışıyor. Sadece orta öğretimde 3-5 milyon öğrencinin okuduğu bir eğitim sisteminde okulların çeşitli ihtiyaçlarını gidermek de her geçen gün zorlaşıyor. Bu gerçekten hareket eden ve sivil bir inisiyatif olan LADDER (Lider Adaylarını Destekleme Derneği) bazı ihtiyaçlarını karşılayamayan ilk ve orta öğretim kurumlarına ulaşmak ve okul yetkililerinin aktardıkları eksikleri karşılama hedefiyle dijital bir platformu hayata geçirdi. “Aydınlık yarınlar için Bir Silgi Bir Kalem” mottosu ile faaliyete geçen dijital platform (www.birsilgibirkalem.org) Milli Eğitim Bakanlığı’nın onayını almayı başardı.

Tamamen sivil toplum girişimi olarak gerçekleştirilen bu çalışmada, proje ekibi, doğrudan herhangi nakti veya ayni bağışı kabul etmiyor. “Bir Silgi Bir Kalem” platformu, doğrudan Türkiye’deki tüm okullarla bağışçılar arasında dijital bir köprü oluşturuyor. Okullar, www.birsilgibirkalem.org ‘da ihtiyaçlarını doğrudan duyurabiliyor. Bu platformda isteyen kişi ve kurumlar, okulların yetkili olarak belirlediği öğretmenlerin taleplerini karşılayarak sayısız çocuğun yüzünü güldürebiliyor.

Site bir anlamda bağış yapanlarla bağışçıların buluştuğu sosyal bir topluluk olma işlevini de üstleniyor. Site üzerinden gönderilen bağışın yerine ulaştığını ve kullanıldığını gösteren fotoğrafların yanı sıra öğrenciler tarafından yazılmış teşekkür mektupları da bağışçıya görevini yapma mutluluğu yaşatıyor.

Basın Bülteni olarak yayınlanmıştır.