Sağlık maskelerinin bir çok çeşidi var. Corona virüs ile maske talepleri arttı. Ancak hangi maskeyi kullanmalıyız? Hangi maske bizi nelere karşı koruyabilmektedir.

İşte bunlara bir nebze cevap vermeye çalışalım.

Bildiğiniz gibi eczanelerde standart maskeler satılıyor. Bunların perakende satış fiyatları 1 ile 1.5 lira arasında. Hemen her eczanede kolaylıkla bulunabiliyor. Bu maskeler genellikle 3 katlı. Tek kullanımlık. Kalabalık yerlerde; AVM, otobüs, metro, uçak, metrobüs, vapur ve benzeri yerlerde, kapalı alanlarda diğer insanlardan mikrop kapmamak için kullanılabiliyor.

Daha önemlisi hafif grip ve benzeri hastalığınız var ise bu yerlerde sizin başkalarına hastalığınızı bulaştırmamanız için de kullanmanız gerekir. Özellikle çalıştığınız yerde, işyerinizde.

Biliyorsunuz işyerlerinde birisi hasta olunca sırayla diğerlerine de bulaşabiliyor. Ve herkesi dolaşıyor aynı hastalık. Oradan evlere ve ailenin diğer fertlerine taşınıyor.

Filtreli Maskeler

Bir de filtreli maskeler var. Bunların da bir çok çeşidi var. Filtreli maskelerin ABD standardı ve Avrupa standardı olarak çeşitleri bulunmakta. Ülkemizde sanırım Avrupa Standartları kullanıyor.

Eczanelerde satılan toz filtreli maskeler kafa karışıklığına sebep verebiliyor. Çevre eczanelerde araştırmalarıma göre eczacılar tam olarak konuya hakim değiller. Depodan ne verirlerse onları satışa sunuyorlar.

İlk kaynağımız dustmasksdirect.co.uk üzerinde Different Types of Dust Masks

Görüldüğü üzere 3 tipi var;

  • ffp1
  • ffp2
  • ffp3

ffp1

Zehirli olmayan partiküllere karşı minimum koruma seviyesini gösterir. Örnek olarak; tuğla tozu, selüloz, çimento, kömür tozu, alçıtaşı, kireçtaşı, Paris sıvası, polen, şeker.

ffp2

Tehlikeli sis, partiküller ve dumana karşı orta düzeyde koruma sunar. Örnek; fren tozu, pamuk tozu, granit tozu, saman, kurşun tozu ve dumanı, yumuşak ağaç tozu.

ffp3

Tek kullanımlık bir maskelerin sunabileceği en yüksek koruma seviyesini sağlar. Örnekler; virüsler, bakteriler, radyoaktif tozlar, asbest.

Burası önemli çünkü Corona virüsü için kullanmamız gereken maske standartı FFP3 olmalıdır. Bu tek kullanımlık maskeler hem filtreleri hem de yüze tam oturması ile bize çok daha iyi koruma sağlayabilmektedir.

FFP3 standartına denk gelen ABD standartı ise n95 filtreli maskeleridir. Kaynak; cnet.com, cdc.gov

Tek kullanımlık maskeler gerçekten bir kez kullanılmalı tabii. Ayrıca bir çok hastlaık geçebilecek yere temas edip maskenize dokunursanız olmaz.

Maske kadar ellerinizi bol sabun ile yıkamanız da çok önemli. Böylece dışarıdan eve, ailenize bulaştırma olasılığınız azabilir.