Biçim 
metaverse için ikon görseli

1995’ten Beri Var Olan Metaverse; Activeworlds

Çoğunuz hatırlamayacaksınız. Ben de çok zor hatırladım. İyi ki internet var, istediğinizi bulabiliyorsunuz. Birileri mutlaka bir yerlere izini bırakmış oluyor. 1995 yılından bir “metaverse”i size hatırlatmak istedim. Activeworlds. Activeworlds Second Life‘tan bile önce vardı. İşin ilginci halen varlar.

Activeworlds bir metaverse dedesi olarak hala orada. Tam olarak hangi yıllarda kullandığımı hatırlayamıyorum. Ama bir dönem epeyi vakit geçirmiştim. Activeworlds içinde değişik temalı bir çok dünya var idi. Hemen herkesin zevkine göre bir dünya kurulmuştu. Tüm o dünyaları beğenmiyorsanız, kendi özel, açık veya kapalı dünyanızı da kurabiliyordunuz. Konseptinizi ve ismini belirliyordunuz. Bir de ışınlanma vardı, hoop teleport sistemleri ile istediğimiz yere anında gidebiliyorduk.

Seçtiğimiz veya kurduğumuz dünyalar üzerinde toprak/ yer sahibi olup buralara kendi evimizi/ üssümüzü/ kalemizi kurabiliyorduk. Komşularımızla oyunlar oynayıp, etkileşime giriyorduk. Ve evet, çeşitli avatarlarımız oluyordu. 1995-2000 yılları için gayet başarılı bir platformdu. Dünyaların büyüklüğü o zamanlar için de akıl almazdı.

2022’den 27 yıl öncesinden bahsediyoruz. Az buz zaman değil, değil mi?

Metaverse bu değil, o değil diyenler çıkabilir. Ama bence atası Activeworlds’dür. Ve ilk telefon ile şimdi kullandıklarımız arasındaki fark kadar bile fark yok.

35
PAYLAŞ

Bir cevap ve/veya yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir