Türk bayrağı

Çok Yaşa Cumhuriyet

89

[ Okuma süresi yaklaşık 2 dakikadır ]

Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.

Cumhuriyet, milletin ortak yararı ve yönetimi anlamına gelen, halkın hakimiyeti doğrudan doğruya veya seçtiği temsilciler ile kullandığı bir devlet şekli ve lâik bir yönetim biçimidir.

Türkiye Cumhuriyeti ayrıca devrimci bir cumhuriyettir. Kısa zamanda büyük adımlar ile yapılmıştır. Özet olarak;

Bu liste sadece özet, özetin özeti başlıklar olabilir sadece. Ancak kısa zamanda neler yapıldığını gösteriyor. Atatürk’ün çok zor zamanlarda tek bir yanlışı olmayan devrimleri, Cumhuriyetin taşları.

Cumhuriyet, ahlâkî fazilete dayanan bir idaredir. Cumhuriyet fazilettir. Sultanlık, korku ve tehdide dayanan bir idaredir. Cumhuriyet idaresi faziletli ve namuslu insanlar yetiştirir. Sultanlık, korkuya ve tehdide dayandığı için korkak, alçak, sefil ve rezil insanlar yetiştirir. Aradaki fark bunlardan ibarettir.

Mustafa Kemal Atatürk

Çağdaş bir cumhuriyet kurmak demek, milletin insanca yaşamasını bilmesi, insanca yaşamanın neye bağlı olduğunu öğrenmesi demektir.

Mustafa Kemal Atatürk

Cumhuriyetimiz öyle zannolunduğu gibi zayıf değildir. Cumhuriyet bedava da kazanılmış değildir. Bunu elde etmek için kan döktük. Her tarafta kırmızı kanımızı akıttık. İcabında müesseselerimizi müdafaa için lazım olanı yapmaya hazırız

Mustafa Kemal Atatürk

Bizim için Vatan demek, Bayrak demek nasıl Atatürk demek ise Cumhuriyet demek de Atatürk demektir. Kimsenin vermediğini bu millete o vermiştir.

Çok yaşa Cumhuriyet, Çok yaşa Mustafa Kemal Paşa. 100 bin yıl yaşasın Cumhuriyet.

Yorum yok

Yazı altı elemanları

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir