corona ikonu

Corona Bulaşma Günlüğü

Evde oturun. Evde kalın. Dışarı çıkmayın uyarıları var. Bir kısım uyarken bir kısım – ki bunlara koronasalak diyebiliriz ( İngilizce olarak da covidiot yerleşti bile) – gereksizce dışarı çıkıyor.

Mecbur olarak çıkan ve çalışanları genellemenin dışında tutuyoruz elbette.

Önceleri yaşlıları hedef aldılar ancak iş sadece yaşlıların çıkmasını engellemekle yeterli olmuyor. Esas hiçbir belirti göstermeden yayan gençler tehlike yaratıyorlar.

Sonuçta dolaşımın ve temasın azalması gerekiyor. Sizin üzerinize düşen kendinizi korumak. Koruyun kendinizi. Dışarı çıkmak ve çalışmak zorunda olanlar var. Gereksiz dolaşanlar azalırsa onların da işi kolaylaşacak, onlara ve onlardan başkalarına bulaşma da azalacak.

Evden Çıkıp Dönünceye Kadar korona Bulaşması

Evden çıktınız. Ev veya apartman dairesi. Merdivenlerde trabzan varsa dokunursanız bulaşabilir.

Otomat ışığı otomatik değilse, ışığı yakmak isterseniz düğmeye dokundunuz, bulaştı.

Çıkış kapısına geldiniz kapıyı açarken yine otomatı, kapı kolu hepsi bulaşma için sizi bekliyor.

Çıktınız. Niye çıktınız? Belki eczaneye, belki markete gideceksiniz. Gittiğiniz yerde diğer insanlarla uzak durmaya çalışabilirsiniz. Ama aldığınız ürüne elinizi süreceksiniz. Torbasına vesiare. Parasını vereceksiniz, üzerini alacaksınız.

Kredi kartı verecekseniz, temassız işlem yapın. Yapamazsanız veya temassız işlem limitiniz dolduysa mecburen şifrenizi tuşlayacaksınız. Tuşlara dokundunuz, bulaştı gitti.

Tüm bu bulaşma örnekleri özet gibi. Daha bir çok olasılık ve risk var. Say say bitmez. Her an biri size doğru öksürebilir, pisliğine size tükürebilir. Ne yapabilirsiniz ki? Dövseniz bile… çok daha fazla bulaşma olacak size. Bi de gelip ayırmak için 3, 5 kişi daha temas ederse buyrun cenaze namazına.

Neyse tüm bunlar olmadı diyelim. Sadece bir yürüyüp geldiniz diyelim. Sokaklara tükürmüş olabilirler. Burunlarını sümkürenler de oluyor. Bastınız bunlardan birine görmeden, bilmeden. Al götür coronayı evine!

Döndünüz eve, çıkarken dokunduğunuz yerlere bu sefer bulaşmış olarak dokundunuz mu, başkalarını da yaktınız demektir.

Çıkmayın dişarı. Dışarı çıkmayın. Mümkün olduğu kadar.

Yazarken içim daraldı. Bir müddet her yerde, herkeste corona göreceğiz. Ne zaman geçecek belli değil.

Sağlıkla kalın. Ölmeyin.

Yazı altı elemanları

77
Yazıyı paylaşabilirsiniz;

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir