Dünyalar savaşı marslı gemisinin tepe ışını.

Dünyalar Savaşı, 1953

29

[ Okuma süresi yaklaşık 3 dakikadır ]

H.G. Wells’in 1898 yılında yazdığı Dünyalar Savaşı, The War of the Worlds romanı bir çok filme ilham olmuştur. 1953 yılında çekilen filmin, ikonik Marslı gemilerinden bir tane çizmesem olmayacaktı. Bu arada film hakkında biraz özet bilgiyi de aşağıda vereyim.

1953 yılında vizyona giren Dünyalar Savaşı filmi, bilimkurgu sinemasının klasikleri arasında yer alır. Film, HG Wells’in 1898 yılında yazdığı aynı adlı romandan uyarlanmıştır. Ancak filmde romanın konusu ve ortamı büyük ölçüde değiştirilmiştir. Roman, Viktorya dönemi İngiltere’sinde geçerken, film 1953 yılında Güney Kaliforniya’da geçmektedir. Romanda Marslılar üç bacaklı savaş makineleri kullanırken, filmin Marslıları uçan daire şeklindeki uzay gemileri kullanmaktadır.

Film, Mars’tan gelen uzaylıların Dünya’yı istila etmesini ve insanların bu istilaya karşı verdiği mücadeleyi anlatır. Filmin başrolünde Clayton Forrester adlı bir bilim insanı vardır. Forrester, Marslıların zayıf noktasını bulmaya çalışırken, Sylvia Van Buren adlı bir kütüphaneciyle tanışır ve ona aşık olur. Filmde aksiyon, gerilim ve romantizm unsurları bir arada sunulur.

Film, görsel efektleri, ses tasarımı ve müzikleriyle dikkat çeker. Filmde kullanılan Marslı uzay gemileri, minyatür modeller ve animasyon teknikleriyle yaratılmıştır. Filmdeki uzay gemilerinin sesi, elektrikli gitarın tellerine çivi çarparak elde edilmiştir. Filmdeki müzikler ise Leith Stevens tarafından bestelenmiştir. Film, En İyi Görsel Efekt dalında Akademi Ödülü kazanmıştır.

Film, hem eleştirmenlerden hem de seyircilerden olumlu yorumlar almıştır. Film, bilimkurgu türünün gelişmesine katkıda bulunmuş ve pek çok filme ilham kaynağı olmuştur. Film, 2011 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihsel veya estetik açıdan önemli” kabul edilerek Ulusal Film Arşivi’ne alınmıştır. Ayrıca filmdeki Marslılar, Amerikan Film Enstitüsü’nün AFI’nin 100 Years…100 Heroes and Villains listesinde en iyi 27. kötü adamlar arasında gösterilmiştir.

Film hakkında bazı ilginç gerçekler ise şunlardır:

Yorum yok

Yazı altı elemanları

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir