Headings, yani başlıklar herhangi bir belge, bir ödev, tez vs. veya bir word dökümanında olduğu gibi çok önemlidir.

Başlıklar, başlıklar

Bir web sayfasının anlamlı bir içeriği olması için başlık düzeninin doğru ve yerinde kullanılması şarttır.
Her belgenin bir başlığı vardır ve olmalıdır. İster gazete, ister dergi kapağı, ister içinde bulunan bir makale olsun hep aynı kurallar işler. Bir websitesi içinde durum aynıdır.

Başlıklar nelerdir?

Websitelerinden devam edelim. Her sitenin ‘Title‘ı vardır. Bu onun ünvanı, ismidir. Burada bahsedilen ‘başlıktitle olan değildir.
Yazılı dökümanların hiyeyarşisi içinde başlıkların önem ve sırasına göre dizilmeleri gerekir.
Başlıklar; h1, h2, h3, h4, h5, h6 şeklinde sıralanırlar. Kolayca yapabilirsiniz.
Sayfanızın en önemli başlığı h1 olarak işaretlenmelidir. Bu başlık sayfanın en üstünde, büyük yazı karakterleri ile yazılmış, çoğu zaman kalın karakter olarak kullanılır.
h2, h3… başlıklar altta dizilirler. Metninizin uzunluğuna ve bölümlerin önem sırasına göre devam ettirebilirsiniz.

Genel kabul görmüş bir kurala göre, bir sayfada sadece bir tane h1 başlığı bulunmalıdır. Çoğu site bu kurala uyar. Ancak iş blog türü websitelerine gelince biraz değişiyor. Anasayfasında bir çok başlığı olan blog siteleri birden çok h1 işaretlemesi kullanabiliyorlar. Konun uzmanlarından alistapart.com‘un kaynak kodlarına göz gezdirireniz bir çok h1 işaretlemesi kullandığını görebilirsiniz. Aynı şekilde mashable.com da bir sayfa içinde birden fazla h1 işaretlemesi kullanıyor.
h2 ve diğerleri aynı sayfa içinde istenilen, gerekli olduğu kadar kullanılabiliyor.
Seçim sizin. İster köklü, yerleşmiş olanı seçin ve her sayfanızda sadece bir tane h1 kullanın. İsterseniz birden fazla. Ama mutlaka sitenizin her sayfasında en az bir h1 olarak işaretlenmiş başlığını olmalıdır.

Başlıklar, özellikle h1 neden bu kadar önemli?

  • Öncelikle sitenizin Arama Motoru Eniyilemesi (SEO) için başlık yapılandırılması ve h1 işaretlemesi şarttır. Tüm arama motorları sayfaları tararken h1 işaretlemesine bakarlar. Eksikliği sayfa ve yazılarınızın aramalarda çıkmasına ket vurur. arama motorları bir sayfa için h1 başlığı yoksa o sayfaya önem vermezler. Siz önem vermemişsiniz, elin arama motoru mu önem verecek?
  • Sayfanızın, metninizin, dökümanınızın başlık yapılandırması ile tasarlanmış olması okuyucularınız, sayfa ziyaretçileriniz için de büyük kolaylık sağlar. Neyin, ne kadar önemli olduğunu daha iyi bir şekilde vurgulayabilirsiniz.
  • Bir çok akıllı cep telefonu ve tablette kullanılan tarayıcların içinde ‘okuyucu’ özelliği bulunmaktadır. Bu özellik, site ziyaretçinizin sayfanızın sadece içeriğine odaklanmasını ve tabii okumasını sağlayan bir kolaylıktır. Sayfanızın başlık yapısı doğru olarak yapılandırdıysanız, okuyucu ile düzgün görünür. Yoksa görmek bile istemezsiniz.
  • Yazı karakterleri ve boyutları amacına uygun olarak ayarlanmış başlıkları olan bir sayfanın görsel güzelliği tartışılamaz.

Sonuç

Sitenizin yapısını kontrol edin. Sayfalarınızda h1 işaretlemesi var mı? Yoksa, hiç SEO’ya başlamayın.

108
Etiketler: