regency tr-1 radyo ikonu

İlk Transistörlü Taşınabilir Radyo

17

[ Okuma süresi yaklaşık 2 dakikadır ]

İlk transistörlü taşınabilir radyo, 1954 yılında piyasaya sürülen Regency TR-1 modelidir. Bu radyo, Amerikalı Texas Instruments ve Regency Division of Industrial Development Engineering Associates (I.D.E.A.) şirketleri tarafından ortaklaşa tasarlanmış ve üretilmiştir. Transistörün icadı sayesinde, daha önce lambalı radyolara göre daha küçük, hafif ve pil ile çalışabilen bir cihaz olmuştur. Ses kalitesi çok iyi olmasa da, ilk yıl yaklaşık 100 bin adet satılmıştır.

Regency TR-1

Regency TR-1 el büyüklüğünde bir cihazdır.

Transistörlü radyo, lambalı radyolara göre daha küçük, daha dayanıklı ve daha az elektrik tüketen bir cihazdı .

Fiyatını makul seviyeye çekmek için daha ucuz ve ve daha az transistör kullanılmıştır. Bu da ses kalitesini düşürmüştür. Radyonun fiyatı $49.95, deri taşıma çantası $3.95, kulaklığı $7.50. Kaynak: Regency TR1: Anniversary of the first commercially available transistor radio bağlantısında yer alan reklam görseli. Aynı kaynakta haftalık gelir ortalamasının da $81 olduğu verilmiş. Yani aylık $324 geliri olan bir aile için biraz pahalı bir cihaz olarak çıkmış. Deri çanta da çok şık ve işlevsel. Bele, kemere takılması için briti ve minik bir cebi de bulunuyor arkasında.

Sony ve radyoları bir başka yazının konusu olacaktır.

Cep tipi daha küçük radyoların yapılmasına ilham vermiştir. Elbette küçük, taşınabilir radyoların yapılabilmesi transistörler sayesinde gerçekleşmiştir.

Yorum yok

Yazı altı elemanları

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir