istanbul kart çeşitleri kırmızı, mavi, yeşil, sarı

İstanbul ve İstanbul Kart

115

[ Okuma süresi yaklaşık 4 dakikadır ]

İstanbul’un başta ulaşım olmak üzere kullanılan kartlarının ismi İstanbul Kart. Sadece ulşaım için değil bir çok başka ödemelerde de kullanılabiliyor.

İstanbul Kart 4 çeşit ve dört rengi var. İstanbul kartların yenilenmesi çeşitlerin herbirine ayrı renk verilmiş. Bunlar; kırmızı, mavi, yeşil ve sarı.

İstanbul Kart Çeşitleri

Anonim Kart – Kırmızı Kart

Herkesin kullandığı, kolayca temin edip kullanılan ulaşım kartları.

Abonman Kart- Mavi Kart

Aylık abonman yapılarak geçiş toplu geçiş hakkı alınan kart türü.

Bireysel, kurumsal ve harcırah mavi kartı olarak 3 çeşidi var.

İndirimli Kart- Yeşil Kart

İndirimli tarife ile ulaşım sağlamaya hakkı olanlar için olan kart.

Öğrenci, öğretmen ve 60 yaş indirimli kartları olarak 3 çeşidi vardır. Arkasında fotoğraf, isim, TC no ve hangi indirimli kart tipi olduğu ibareleri bulunur.

Ücretsiz Kart- Sarı Kart

Ücretsiz olarak ulaşım hakkı tanınmış, kişisel kartlardır. Çeşitleri oldukça fazladır. Kartın arka tarafında isim, TC no ve kart tipi belirtilmiştir.

Ücretsiz Kart- Sarı Kart Çeşitleri;

İstanbul Kart’ın web sitesi ve Apple Store ve Google Play uygulamaları var. Web sitesinde uygulamalarından daha fazla bilgi var. Uygulamalarda ise NFC destekli mobil cihazlarda işlemler menüsünde NFC bakiye sorgulama ve NFC ile talimat etkinleştirme işlemleri yapılabiliyor. BU NFC işlemleri önce android telefonlara gelmişti. iPhonelara sonra geldi. iPhone 6 ve üzeri cihazlarda NFC özelliği var. iOS 11 ve üzeri sürüm gerekiyor.

NFC işlemleri

NFC işlemleri uygulamanın en iyi özelliği. Böylece kredi kartı veya banka kartınız ile İstanbul kartınıza para gönderebiliyor ve İstanbul kartınızı sadece telefonunuzun arkasına tutarak işlemi/ talimatı etkinleştirebiliyorsunuz. Böylece çok daha hızlı ve işlem nokta ve cihazlarına ihtiyaç duymadan işleminizi yapabiliyorsunuz. Hemen her bankanın uygulaması üzerinden de İstanbul Kartınızı kartlarınıza ekleyebiliyorsunuz. Böylece istediğiniz ödeme şekli ile – kredi kartı veya banka kartı- İstanbul Kartınıza bakiye yükleyebiliyorsunuz. Otobüse bindiğinizde bakiye yetersiz uyarısı olursa, otobüsten inmenize veya birilerinden kartını kullanmak istemenize gerek yok artık.

Ayrıca istediğiniz kişinin kartını da uygulama içinden ekleyebiliyor ve isim veriyorsunuz. Eşinizin, çocuğunuzun veya kimi isterseniz onun kartını tanımlayıp, işlem yapabiliyorsunuz. Talimatları etkinleştirmek için tabii kartı fiziki olarak telefonunuzun arkasına tutmanız gerekir. Ya da siz istediğiniz bir tanımlı karta bakiyeyi yüklerseniz, o kişi NFC telefonu ve uygulama ile bakiye talimatını etkinleştirir.

Telefonunuzun NFC özelliği yok ise, İstanbul kartınıza para gönderdiğinizde talimatı gerçekleştirebilmeniz için bir İstanbul Kart işlem noktası bulmanız gerekecek. İşlem noktaları metrolarda, duraklarda bulunan işlem makinaları veya bir üye işyeri olmalı. İstanbul kart işlemleri bakiye dolumu gibi, bir çok büyük market zincilerinin kasalarından yapılabiliyor. İstanbul kartınıza kredi kartınızdan para gönderip sonra market veya gazete bayiinden talimatı etkinleştirebiliyor musunuz, bilmiyorum. Ancak bilet makinalarından yapılıyor. Bu makinalarda metro ve duraklarda bulunuyor.

İstanbul kart ile ulaşım dışında harcama da yapabiliyorsunuz, ancak bu başka bir yazının konusu olsun.

Yorum yok

Yazı altı elemanları

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir