Biçim 
kaşar peyniri

Kaşar Peyniri

Satılan Kaşar Peynirlerinin üzerinde “Kaşar Peyniri” yazıyor. Kaşar olmayan kaşar peynirlerinin üzerinde kaşar yazılması yasak diye biliyorum. Marketlerde görmüşsünüzdür, kaşar peynire benzeyen kaşar peynir olmayan bir sürü başka peynirler de var.

Bu diğer peynirlerin ambalajları üzerinde çeşitli ibareler yazılabiliyor. Bunları sıralarsak;

Peynir var peynir var. Bu “kaşar peynir” olmayan peynirler sağlıklı mı, sağlıksız mı konusuna girmiyorum bile. Bu peynirler kaşar peynir değiller kısmındayım. Her şey olabilirler ama kaşar peynir olamazlar. 1 Kg taze kaşar peyniri için en az 10 Kg süt kullanılması gerekiyor. Diğer peynirlerin içinde ne olduğunu ben bilmiyorum. Siz merak ediyorsanız içindekiler kısmına bakın.

Ben tostumu kaşar peynir ile yapmak isterim. Meşhur ve bilindik bir marka bile olsa tost peyniri ile tost yapmak istemem.

Burada dikkat edin. Bildiğiniz markaların da yukarıda sayılan kaşar olmayan peynirleri var. Bunlar reyonlarda kaşar peynirleri ile yanyana satışa sunuluyor. Fiyatları da kaşar peyniri fiyatları ile aynı, yakın. Okumadan, dikkat etmeden almanız işten bile değil. Ambalajları benziyor, renkleri benziyor. Fiyatları benziyor. Sadece ambalajlarının üzerine Kaşar Peyniri yazamıyorlar, yukarıdakilerden birini yazıyorlar.

Bazı eritme, burger peynirlerinin fiyatı kaşar peynirlerinden bile pahalı olabiliyor.

Marketler markaların maşası gibi çalıştıkları için ben defalarca şikayet etmeme rağmen kaşar peynirleri ile diğer peynirlerin reyonlarını ayırmıyorlar. Sanırım çok fazla bu konuda şikayet olmuyor. Kaşar peyniri almaya çalışan görürsem kendimce uyarıyorum öbürlerinden almasınlar diye marketlerde.

TÜRK GIDA KODEKSİ PEYNİR TEBLİĞİ Resmi Gazete bağlantısını da buradan vereyim. Oradan bakarsını kaşar peyniri nedir, diğerleri nedir vesaire, işte.

Kaşar peynirlerinin tam yağlı, yarım yağlı gibi çeşitlemeleri de mevcut ama bu yazının konusu değil bunlar. Tabii bir de eski kaşar var. Ondan tost pek iyi olmuyor. Bu yazının konusu taze kaşar peyniri idi.

Peynir fiyatları ve alınabilirliği ise bambaşka bir yazının konusu olur.

46
PAYLAŞ

Bir cevap ve/veya yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir