Kredi Kartı Tasarımı

532

[ Okuma süresi yaklaşık 2 dakikadır ]

Kredi kartlarının yatay tasarımı yıllardır değişmedi. İlk çıktıklarında kullanım yönü itibariyle yatay bir tasarıma sahip olmaları belki normaldi. Ancak artık değil. Bir kredi kartının yatay kullanımı artık yok, gibi.

Dikey Kredi Kartı

Pos makinalarına çipin olduğu kısımdan dikey olarak sokuyoruz. Temassız işlem içinde pos makinasına temassız kısmını yine dikey okutuyoruz.
Kredi kartlarının ilk çıktığı zamanlarda sistem slip çekildiği, üzerinde bulunan kabartma bilgilerin, karbon kopya kağıtlı slipler ile çekilmesi üzerine kurulu idi. Kartın üzerindeki bilgiler yatay olarak yerleştirimişti.
Artık gerek yok. Kullanım alışkanlıkları ve sistemler değişti. Dikey kartlar daha kullanıcı dostu. Tabii doğru tasarlanırsa.

Aslına bakarsanız artık kredi kartlarının sonuna gelmek üzereyiz. Bankalar artık kredi kartı basmayacaklar. Bunun yerine sanal, dijital bir kart oluşturacaklar ve bizde bunları telefon ve/ veya uygulamaya yükleyeceğiz ve telefonumuz üzerinden kullanacağız.

Yine de kredi kartlarının bu son günlerinde tasarımlarını değiştirmeleri doğru olacaktır. Böylece kredi kartı ve kullanıcıları fiziki kredi kartlarının kalan son günlerinde kullanıcı dostu deneyim ile bu dönemin sonuna gidebilirler.
Ne dersiniz?

Dikey tasarım konusunda bir de havayolları biniş kartları vardı, hatırlarsınız. Onlar da dikey tasarım ile kullanıcı dostu olabilirlerdi.

Yorum yok

Yazı altı elemanları

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir