Biçim 
Logan's Run solarcraft, loga'ın kaçışında kullanıla, güneş enerjisi ile çalışan hover araç

Logan’s Run: Logan’ın Kaçışı

Logan’s Run, Amerikalı yazarlar William F. Nolan ve George Clayton Johnson’ın 1967 yılında yazdığı bir bilim kurgu romanıdır. Logan’s Run filmi ve dizisi, 1970’lerin en popüler bilim kurgu eserlerinden biridir. Film, 1976 yılında Michael Anderson tarafından yönetilmiş, dizisi ise 1977-1978 yılları arasında CBS kanalında yayınlanmıştır.

Film Türkiye gösterim tarihi 1 Kasım 1980. Dizisi de muhtemelen ondan sonra gelmiştir. Diziyi TRT’de seyretmiş olmama rağmen tarihlerini hatırlamıyorum. 80’lerde diyelim. Tam yayınlandığı tarihi bulamadım.

Film ve dizi, 30 yaşına geldiklerinde ölmeleri gereken bir distopyada yaşayan insanların kaçışını anlatır. Ayrıca film ve dizi, o dönemin teknolojisine göre çok başarılı bir şekilde geleceği tasvir ediyor. Filmdeki kubbe şehri, katedral, buz sarayı, yeniden doğuş merkezi gibi mekanlar ve araba, silah, robot gibi aletler de çok ilgi çekici geliyordu o zamanlar. Belki dah genç ve çocuk olduğumuz, belki o zamanlar bunların hayal edilmesi. Evet kitap ve romanlar var, harika tasvirler ve hayal gücünüzle her şeyi kurgulayabiliyordunuz kafanızda. Ama sinema ve tv’nin büyüsü bizde, 80’ler için ayrı idi. Şimdiki zamanlara benzemeyen zamanlar.

Bir Logan’s Run -Logan’ın Kaçışı posteri. İster dizi, ister filmi olsun. Hatta dizisi daha uzun ve daha fazla maceraya sahipti, tabii.


Film ve dizi, hem görsel hem de müzikal açıdan etkileyici bir atmosfer yaratır. Filmde kullanılan özel efektler, o dönemin teknolojisiyle oldukça başarılıdır. Dizide ise daha çok karakter odaklı bir anlatım tercih edilmiştir. Film ve dizi, aynı zamanda toplumsal eleştiri de içerir. İnsanların tüketim toplumu, çevre sorunları, bireysellik ve otorite ile olan ilişkileri sorgulanır.

Film ve dizi, hem eleştirmenlerden hem de izleyicilerden olumlu yorumlar almıştır. Film, En İyi Sanat Yönetmeni dalında Oscar kazanmıştır. Dizi ise En İyi Dramatik Sunum dalında Emmy adayı olmuştur. Film ve dizi, günümüzde de kült bir statüye sahiptir.


Bu yazının kapak görseli ise güneş enerjisi ile çalışan bir hovercraft araç: SolarCraft. Gerçek hovercraft değil. Tekerleklerini gizledikleri araçlar bunlar. Dizi için özel yapılmışlar.

Logan’s Run hakkında yazıdığım küçük bir yazı daha var; Logan’s Run, 23. yüzyıla Hoşgeldiniz.

Sizin de seyrettiğiniz, hatırladığınız, unutmadığınız, sevdiğiniz eski bilim kurgu dizileri var mı?

47
PAYLAŞ

Bir cevap ve/veya yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir