Medium logo 2016

Medium İyi Bir Yayın Aracı mı?

303

[ Okuma süresi yaklaşık 3 dakikadır ]

Özet olarak ve sorunun kısa yanıtı; evet.

Medium Nedir?

Medium tam anlamıyla bir yayın aracı. Bakıldığında blog yayın araçlarından hiç farklı değil.
Kolayca üye oluyorsunuz. Hesabınızı oluşturuyorsunuz ve yayınlamak istediklerinizi yazıp yayınlayabiliyorsunuz.
Ve şimdilik ücretsiz.
Medium diğer blog ve benzeri yayın araçlarından ayrışabilmek için hemen her özelliğini kolay, basit ve sade olarak sunuyor. Bir yazıyı yayınlamak diğer tüm yayın araçlarından daha kolay ve daha da zevkli, eğlenceli.
Medium’un arayüzü sadece İngilizce. Ancak istediğiniz dilde yayın yapabiliyorsunuz. Yazı karakterlerinde sorun çıkmıyor. En azından Türkçe yazı karakterlerinde sorun yok.

Temel olarak blogger üyelerini 2’ye ayırmak mümkün.

  1. Yayıncı ve Bloggerlar
  2. Marka ve İşletmeler

İlk bölüm – gayet anlaşılır bir şekilde- yazacak ve yayınlayacakları olanlar için yeni, kolay bir platform olmayı amaçlıyor. Zaten yazmakta ve blog sahibi olanları da içeri çekmek istedikleri ortada.
Bu bölümde kişisel bir hesap açabilirsiniz. Örnek olarak medium.com/@sunipeyk gibi bir hesabınız olur. Bu hesabınız üzerinden yazı yayınlayabilir. Bir blog gibi kullanabilir. Ve bu yazınızı twitter ve facebook üzerinden paylaşabilirsiniz.
Ayrıca Publications/ Yayınlar bölümü ile istediğiniz şekilde bir yayın aracı daha oluşturabilirsiniz. Yine kendimizden örnek verirsek medium.com/sunipeyk gibi bir adrese sahip olursunuz. Eğer isterseniz kendi alan adınızı da kullanabilirsiniz. Ve yine isterseniz önceki blog ve benzeri yerlrde ki yazılarınızı da Medium içine aktarabiliyorsunuz. Yazılarınızın XML arşivi ile gerçekleştirebiliyorsunuz. Her şeyi değil ancak. Yorumlar, sabit sayfalar ve kategorileriniz aktarılamıyor. Etiketlerin de ilk 5 tanesi aktarılabiliyor.

İkinci bölümde marka ve ticari işletmelerin yayın, blog ihtiyaçlarını karşılamak amacını güdüyorlar. Elbette ücretsiz servisin bir yerlerden de gelir modeli yaratması gerekir.

Medium’un Avantajları

Medium Dezavantajları

Sonuç

Avantajları hem daha çok hem de cezbedici aslında. Gayet kolayca Medium’a geçilebilir. Yeter ki içerik üretmek isteyin. Ve yeter ki ürettiğiniz içeriği yayınlamak, paylaşmak isteyin.

Yorum yok

Yazı altı elemanları

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir