sp grid 10.5 versiyonu

SP Grid V10.5

125

Okuma süresi: Yaklaşık 2 dakika.

Bu sene içinde de çeşitli ufak tefek iyileştirmeler yapıldı. Bu minik değişiklikler birikti ve sonuçta toplamda 10.4 versiyonundan 10.5’e geçiş yapmış olduk, toplamda.

Çok fazla özelliğini kullanmadığım ve kullanmak da istemediğim Jetpack, Boost özelliğini ekledi. Ne olduğu, özellikleri ve detaylar verdiğim Türkçe bağlantıda var. Sunipeyk.com’ un Pagespeed puanları masaüstü için zaten 100’dü. Mobil için de 98-100 değişiyordu. Halen de devam ediyor. Deneme olarak halen boost’u ücretsiz olarak kullanmaya devam ediyorum.

Fakat, evet “fakat”ı var. Boost siteyi hızlandırmak için jetpack boost critical-css adı altında inline bir css meydana getiriyor ve site kodlarına ekliyor. İşte bu kodlarda “CSS: Parse Error” şekilinde hata veriyor. Hatayı WordPress destek üzerinden CSS: Parse Error başlığı ile bildirdim. Çok az bir süre sonra konuyu çözüldü işaretleyip/ işaretletip (bana) github’a gönderdiler. O konuyu da Critical CSS: Invalid charset rule‘da bulabilirsiniz. Bakalım ne zaman düzeltecekler.
Bildiğiniz gibi “inline css”nin diğer css komutlarından önceliği var. Düzeltmesi veya müdahele edilmesi çok zor veya mümkün olmuyor. WordPress ve Jetpack’in inline css kullanımından vazgeçmesi gerekiyor. Kendi kodlarının geçerliliğini test etmeye hiç meraklı değiller maalesef.

Footer kısmında minik düzeltmeler ve css ayarları yapıldı.

Abone sayfasında “abone blok”una yine inline css yüzünden türlü türlü müdaheler yapmak zorunda kaldım. En son hali en sade hali olarak kaldı. Site tasarımından biraz farklılık gösterdi, maalesef.

Post yazılarının önceki ve sonraki yazılar kodları düzenlendi, tasarıma daha uygun ve daha sade hale getirildi. Css grid kodu optimize edildi.

Yorum yok

Yazı altı elemanları

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir