tetik parmak gösteren şekil

Tetik Parmak mı Oldum?

Sağ elimin yüzük parmağı tetik parmak oldu, galiba. Galiba diyorum, henüz doktora gidemedim. Tam teşhis konmadı yani. Ama belirtiler tam gibi görünüyor. Bu hafta içi bir randevu aldım, bakalım ne olacak.

Tetik Parmak Nedir?

Tetik Parmak (Trigger finger) Tenosinovit Stenosing olarak bilinen tetik parmak hastalığı, ilgili parmağın tipik olarak kuvvetle tam veya tama yakın fleksiyonda yakalanması veya kilitlenmesi ile karakterize bir hastalıktır. Son kıvrıma (distal palmar kıvrım) yakın avuç içinde hassasiyet olabilir. “Tetik parmağı” ismi, silahtaki bir tetik çekme hareketi şeklinde kaldığı için verilmiş. En sık yüzük parmağı veya başparmak etkilenir. Özellikle de sağ el parmaklarını etkileyen bir rahatsızlıktır.    

Genel olarak nedeni bilinmiyor ve 40-60 yaş arası yaygın. % 2 gibi bir yaygınlığa sahip, deniyor.

Ağır durumlarda tek çare ameliyat. Hafif durumlarda ise fizik tedavi etkili olabiliyor (muş). Asıl olarak da Ortopedi bölümü bakıyormuş.

Tabii bu arada insan durmak bilmiyor ve Google doktorculuğu oynuyor. Elimde değil. En azından erken şekilde bir şeyler yapabilmek adına,fizik tedavi için egzersizleri araştırıp yapmaya başladım. İnternet üzerinde, youtube’da yerli ve yabancı bir çok video var. Tetik parmak (Trigger finger) olarak aratmanız yeterli. Bilmiyorum etkisi olacak mı?

Yazının devamını buraya veya ikinci bir yazı olarak doktor randevusu sonrası veya tedavi sonrası yazabilirim.

Bu hastalığı olmuş, geçirmiş, bir fikri, önerisi olanları yorum yazmaya beklerim. Şimdidien çok teşekkür ederim.

178
PAYLAŞ

Bir cevap ve/veya yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir