güneş enerjisi infografik

Ülkelerin Güneş Enerjisi Kurulu Gücü

- : 482

Tüm Ülkelerin Güneş Enerjisi Kurulu Güç Listesi

Tüm listeye wikipedia/Solar power by country sayfasından erişebilirsiniz. Dünya toplam güneş enerjisi gücü ise 200 GW‘a erişmek üzere. Sadece 2014 yılında 40 GW eklenmiş.

Yenilenebilir Enerji İçin


Paris İklim Değişikliği Konferansından devletlerin tam bir anlaşması çıktı. Tabii verilen sözler güzel. Daha güzeli sözleri tutmaları olacaktır. Ki geçmiş tecrübeler maalesef tersini işaret eder.

Hem Politika Hem Hedef Şart

Tabii bu tüm ülke ve devletleri için geçerli değil. Bazı ülkelerin bu konularda tam, doğru politikaları var. Politikaların yanında hedefleri de var. Bu hedeflere ulaşmaları konusunda onları denetleyen, sorgulayan kurum ve kuruluşları var. Hem kurumlar, hem kamuoyu bilinçli ve takipçi. Kurumlar hesap verebiliyor.
Bazı ülkelerin ise politikaları var ancak hedefleri yok. Ya da hedefleri var da, veriye dayalı değil. Sallamışlar bir hedef rakam. Politikaları olan ülkelerin hedefleri yoksa, tüm bu politikalar da işe yaramıyor. Havada kalan sözler, suya yazılan yazılar gibi. Sadece yapmış olmak için yapılmış hareketler.
Eh, aynası iştir kişinin, lafa bakılmaz diye boşa söylenmemiş. Grafikte kim çalışmış, kim kağıt üzerinde kalmış görülüyor zaten.

Veriler, Veriler

Politika ve hedefleri gerçekleştirmek için veriler çok önemli. Veri yoksa, araştırma yoksa hedefler sadece rakam olarak kalıyor. Gerçekleşip gerçekleşmemesi de tesadüflere. Ya da artık ne derseniz ona.
Yenilenebilir Enreji ile ilgili istatistik, infografik ve raporlara ren21.net/status-of-renewables/global-status-report/ üzerinden erişebilirsiniz. Yine aynı sitenin interaktif haritasında Türkiye ile ilgili veriler var.
Kendi verilerimiz var mı? Varsa ulaşılabiliyor mu? Herhangi bir kaynak biliyorsanız, yorumlara yazarsanız seviniriz.

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

PAYLAŞ

Bir cevap veya yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu site spamları azaltmak için Akismet kullanmaktadır. Yorum verilerinizin nasıl işlendiğini öğrenmek için; Akismet Privacy