wordPress 5.9 Josephine için plak ve kabı

WordPress 5.9 Josephine Yayınlandı

82

[ Okuma süresi tahmini 2 dakikadır ]

WordPress 5.9 sürümü Joséphine adı ile yayınlandı. Bu sürüm caz şarkıcısı Joséphine Baker onuruna adlandırılmış. Yeni sürümü inderebilir veya kontrol paneliniz üzerinden hemen güncelleyebilirsiniz. WordPress 5.9 ile birlikte yeni tema Twenty Twenty-Two’da geldi. Bu tema WordPress’in ilk “varsayılan blok teması” oldu.

Twenty Twenty-Two teması tam site düzenlemesine sahip bir tema. Yani temanın tamamı bloklar ile oluşturulmuş. WordPress 5.9 yüklediğinizde ve/veya WordPressinizi 5.9’a güncelledşğinizde Twenty Twenty-Two temasıda yükleniyor, temalar bölümüne. Ancak bu temanın önizleme özelliği yok. Oysa bir önceki tema Twenty Twenty-one’ın vardı. İncelemek isterseniz yeni Twenty Twenty-Two teması.

Bu sürüm ile birlikte “patterns” artık “desenler” yerine “modeller” olarak çevrilmiş. Bloklar ile birlikte hazır modelleri de her sürümde genişletmeyi sürdürüyor, WordPress.

5.9 ile liste görünümü yenilenmiş. Liste Görünümü, içeriğinizi tam olarak istediğiniz yere sürükleyip bırakmanıza yardımcı oluyor. Bu sitede çok kullanmadığımız Galeri Blok’u da yenilenmiş.

Şimdi gelelim en önemli WordPress 5.9 özelliğine; Tam site düzenleme.

Tam Site Düzenleme

Tam site düzenleme, kullanıcıların sitelerinin tamamını bloklarla düzenlemesine olanak tanıyan bir özellikler koleksiyonudur.

WordPress size sitenizi tamamen bloklar ile yapabilmenizi sağlayacak basit bir kurs sağlıyor. Simple Site Design with Full Site Editing sayfasından kolayca katılabiliyorsunuz. Bu kurs ile ;

Tek bir şartı var, o da bir WordPress org hesabına sahip olmanız. Bu hesabınızı oluşturduktan sonra kursa katılabiliyorsunuz.

(Ben kendi hesabımla hızlıca bitirdim.)

WordPress 5.9’un diğer öne çıkan özellikleri için WordPress 5.9 Josephine sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Kelime Sayısı: 310 Yorum yapılmamış

Yazı altı elemanları

Bir şey mi söyleyeceksiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir