daktilo ikonu

WordPress Newspack’i Duyurdu

WordPress açık kaynaklı yayıncılık, haber yayıncılığı ve gelir getirici bir platformu hayata geçiriyor. Kaynak: Announcing Newspack by WordPress.com

Yerel gazeteciliği destekleyecek bir oluşum olacakmış. Başta Google olmak üzere çeşitli yayıncılık ve gazetecilik ortakları maddi olarak destekliyorlar. Google 1.2 milyon $ taahütte bulunmuş. Toplamda 2.4 milyon $ ulaşmışlar bile.

2020 yılına kadar geliştirme sürecinde masrafları Automattic karşılayacak. Sonrasında ise katılımcı sitelere 1000 – 2000 $ işletme ücreti yansıtılacak.
Bu kısmı biraz kafa karıştıcı tabii. Madem küçük yayıncıları destekleyecekler, bu ücretlendirme biraz fazla görünüyor. Elbette tam tersi de olabilir. Küçük ve/veya orta ölçekli yayıncılar gerçekten iyi para kazanırlar ve ödeyecekleri bu ücretler önemsiz kalır.

Yayıncılık, habercilik başka yöne gidiyor. Hem yayıncılar hem de WordPress, Google vb. bu gidişin parçası, yönlendiricisi olmak istiyorlar.

Yeni oluşumun sitesi newspack.blog. Başvuruları da bu sayfa üzerinden alıyorlar. Temmuz 2019 sonunda beta olarak başlayacaklarmış.

Platform ilk olarak ABD yayıncıları ile başlayacak, elbette. Daha sonra bakalım nerelere ve ne kadar uzanabilecek?

93
PAYLAŞ

Bir cevap ve/veya yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir