daktilo ikonu

WordPress Newspack’i Duyurdu

- 84

WordPress açık kaynaklı yayıncılık, haber yayıncılığı ve gelir getirici bir platformu hayata geçiriyor. Kaynak: Announcing Newspack by WordPress.com

Yerel gazeteciliği destekleyecek bir oluşum olacakmış. Başta Google olmak üzere çeşitli yayıncılık ve gazetecilik ortakları maddi olarak destekliyorlar. Google 1.2 milyon $ taahütte bulunmuş. Toplamda 2.4 milyon $ ulaşmışlar bile.

WP Handle

WP HANDLE: All-in-one WordPress Service

2020 yılına kadar geliştirme sürecinde masrafları Automattic karşılayacak. Sonrasında ise katılımcı sitelere 1000 – 2000 $ işletme ücreti yansıtılacak.
Bu kısmı biraz kafa karıştıcı tabii. Madem küçük yayıncıları destekleyecekler, bu ücretlendirme biraz fazla görünüyor. Elbette tam tersi de olabilir. Küçük ve/veya orta ölçekli yayıncılar gerçekten iyi para kazanırlar ve ödeyecekleri bu ücretler önemsiz kalır.

Yayıncılık, habercilik başka yöne gidiyor. Hem yayıncılar hem de WordPress, Google vb. bu gidişin parçası, yönlendiricisi olmak istiyorlar.

Yeni oluşumun sitesi newspack.blog. Başvuruları da bu sayfa üzerinden alıyorlar. Temmuz 2019 sonunda beta olarak başlayacaklarmış.

Platform ilk olarak ABD yayıncıları ile başlayacak, elbette. Daha sonra bakalım nerelere ve ne kadar uzanabilecek?

Bir cevap veya yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


E-posta ile abone ol

Bu site spamları azaltmak için Akismet kullanmaktadır. Yorum verilerinizin nasıl işlendiğini Akismet Privacy üzerinden öğrenebilirsiniz.