Biçim 
AMP icon mavi

WordPress Postlarınız için Google AMP Sayfası Ekleme

Google’ın Hızlandırılmış Mobil Sayfalar Projesi ile ilgili yazıyı geçen sene yazmıştık. Projenin üzerinden epey zaman geçmesine rağmençok ilerleme görünmüyor. En azından, yerel olarak Türkçe Google sonuçlarında bir gelişme yok.
Yine de WordPress yazılarınız/ postlarınız için AMP sayfalarınızı yapmak isteyebilirsiniz.

Automattic’in Geliştirdiği AMP Eklentisi

Automattic erken davranarak 2016’nın başında WordPress için bir AMP eklentisi çıkardı. Zaten WordPress olarak Google’ın AMP projesini destekliyorlar.
Eklentiyi indirip kuruyorsunuz. Başka hiçbir şey yapmanıza gerek kalmıyor. Blog yazılarınızın uzantısına /amp ekleyerek yazınızın AMP versiyonunu yaratıyor.
Denemek isterseniz, örnek olarak bu yazının AMP sayfası /wordpress-postlariniz-icin-google-amp-sayfasi-ekleme/amp şeklinde.
Eklenti herhangi bir düzenleme seçneği sunmuyor. Sayfa görünümü için değişiklik yapmak isterseniz AMP for WordPress-read me dosyasını okuyup, denemeniz gerekir.

AMP Sayfanızı Doğrulamak İçin

Eklentili ve/veya bir başka şekilde oluşturduğunuz AMP sayfalarınızı doğrulatmanız gerekir. Doğrulanmamış AMP sayfalarınız Google sonuçlarında çıkmayacaktır. Doğrulamayı validator.ampproject.org üzerinden yapabilirsiniz.

AMP Henüz Tam Etkili Değil

Proje tam yerleşmiş ve yerelleşmiş değil. Sanırım şimdilik sadece ABD Google arama sonuçlarında çıkıyor.
Projenin ana amacı mobil arama sonuçlarında ilgili sayfasının/ yazının/ haberin vs. amp uzantılı bir hafif versiyonu ile arayıcıya daha az yük ile hızlı ulaşmasını/ yüklenmesini sağlamak. Bunu yaparken sayfanızın sadece içeriğine odaklanan bir yapıya dönüştürmek istemişler. Sitenizin ağırlık yapan/ yapacak CSS kodlarını, menü üst bölümünü (header vs), var ise yan bölümü (sidebar), alt bölümleri (footer), javascript ve benzeri kodlarını atıyorlar. Böylece aslında elinizde bir az modifiyeli bir RSS sayfası kalıyor, aslında. E böyle olunca bu AMP sayfasının yüklenmesi ve hızı elbette orjinal sayfanızdan daha hızlı olur.
Google AMP sayfaların kendi arama sonuçlarında üst sırlarda çıkacağını belirtiyor. SEO sonuçları için sitenizin AMP sayfaları önemli hale gelecek. Ancak şimdilik yerel arama sonuçlarında herhangi bir AMP sayfa sonucuna ulaşamadık.

592
PAYLAŞ

"WordPress Postlarınız için Google AMP Sayfası Ekleme" için 2 yorum var

Yorumları

Bir cevap ve/veya yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir