iç içe kareler ile tumbnails ikonu

WordPress Thumbnails Görsellerinde Dosya Büyüklüğü Sorunu

WordPress’in yüklediğiniz görseller için otomatik olarak ürettiği ‘Thumbnails’ olarak adlandırılan küçük görsellerin dosya büyüklüğünde sorun var.

WordPress Thumbnails Problemi

WordPress’e görsel yüklüyorsunuz, o da otomatik olarak küçük resim boyutu, orta boyut ve orjinal yüklediğiniz boyutta görsellerinizi saklıyor. Site temanıza, sayfa, post tasarımınıza göre bunları kullanabiliyorsunuz.
Not: Küçük ve orta boyutların en, boy oranlarını WordPress ayarlar bölümde siz istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Ön tanımlı olarak sırasıyla 100×100 ve 500×500 px olarak geliyor.
Normalde beklenen orjinalinden daha küçük ve orta boyutların orjinal görselden daha küçük dosya boyutuna sahip olmasıdır, değil mi? Ancak WordPress’de öyle olmuyor.
Yazılar için hazırladığım görsellerin boyutlarının çok büyük olmamasına özen gösteriyorum. Ortalama olarak 5 kb ile 20 kb arası görseller hazırlayıp, kullanmaya çalışıyorum. Böylece sayfaların yüklenme hızı düşmemiş oluyor.
Ancak, WordPress en ve boy olarak orjinalinden daha küçük boyutlarda ürettiği görsellerin dosya boyutunda saçmalıyor.
Kısa bir örnek vereyim;
Sadece 8 kb, 500×500 px boyutunda bir görseli, 100×100 px boyutuna 6-7 kb olarak anca indirebiliyor. 300×300 px olarak ise tam bir facia, dosya boyutu 40-50 kb’a çıkıyor. Orjinalin 5,6 katına.

Sonuç

Thumbnails görselleri temamda mevcut şekliyle kullanabilmem mümkün değil. Orjinalini kullanırım daha iyi. Ya da kendim boyutlandırır, yeni bir görsel olarak yüklerim.
Sorunu araştırmama rağmen, çözümü veya neden olduğuna dair bir bilgi bulumadım. Genel olarak bir kaç kişi daha söylenmiş, ancak WordPress tarafından herhangi bir açıklamaya ulaşamadım.
Siz biliyorsanız, bilgilendirirseniz sevinirim. Yorum olarak yazabilir ve/ veya iletişim sayfasından gönderebilirsiniz.

Yazı altı elemanları

527
Yazıyı paylaşabilirsiniz;

"WordPress Thumbnails Görsellerinde Dosya Büyüklüğü Sorunu" için 3 yorum var

Yorumları

SmushIt pluginini kullanmayı deneyebilirsin. Derdine derman olur.

Ayrıca büyük görselleri, ön tarafta ufaltıp kullandığında Google Pagespeed testindeki notun düşecek, bu da arama sonuçlarındaki sıralamanı etkileyecek.

Bu yazı vesilesiyle sektöre katkılarınızdan dolayı çok teşekkürler, sevgiler.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir