siteler ve konuşan makineler

Yapılandırılmış Veri Biçimlendirme ile Arama Motorlarında Daha Yukarı Çıkın

381

[ Okuma süresi tahmini 2 dakikadır ]

Yapılandırılmış Veri Biçimlendirme Nedir?

‘Yapılandırılmış Veri Biçimlendirme’ makinaların içeriğinizi anlaması için geliştirilmiş ölçüt bir işaretlemedir.
Yapılandırılmış veri biçimlendirmesi ile işaretlenmiş içerikleri arama motorları çok daha rahatlıkla indeksleyebilmektedirler. Bu içerikleri belirgin bir şekilde arama sonuçlarında sunabilmektedirler. Ayrıca içeriğiniz çeşitli uygulamalar için de anlamlı ve kullanılabilir/ sunulabilir veriler haline gelmektedir.

Yani sitenizde bulunan içeriğin makinalarla konuşmasını-anlamasını- sağlayabilmeniz için geliştirilmiş işaretlemelerdir.
Bu amaçla Google, Microsoft, Yahoo and Yandex schema.org topluluğunu finansal olarak desteklemektedir.

Yapılandırılmış Veri Biçimlendirme Neden Önemli?

Başta Google olmak üzere arama motorları sonuçlarında Yapılandırılmış Veri Biçimlendirme ile işaretlenmiş siteler daha yukarıda çıkmaktadır. Google arama sonuçlarına Schema işaretlerinin etkisi hakkında ki yazıyı okuyabilirsiniz.

Google konuya çok önem veriyor. Etkisini de belirtiyor. Google’ın Yapılandırılmış Veri Biçimlendirme ile İçeriğinizin Destekleme yazısını okumanızı öneririz.
Ayrıca Yapılandırılmış Veri Biçimlendirme işaretlemeleri sayesinde site/ blog içeriğimiz site ziyaretçileri için de daha anlamlı hale geliyor.

WordPress, Blog Siteleri Yapılandırılmış Veri Biçimlendirme Kullanabilir mi?

Evet. Sorunun yanıtı evet.
Bu işaretlemelerin WordPress kodlarına olumsuz bir etkisi yok. Ancak doğru ve yerinde işaretlemeler kullanılması gerekiyor.
Yapılandırılmış Veri Biçimlendirme’yi zaten kullanıyorsanız Google Yapılandırılmış Veri Test Aracı kullanarak işaretlemelerinizi test edebilirsiniz.

Bu yazının esas amacı Yapılandırılmış Veri Biçimlendirme işaretlemelerinin WordPress ile nasıl kullanılacağı üzerine yazıların başlangıcı olmasıdır.
WordPress kodlarının Yapılandırılmış Veri Biçimlendirme işaretlemeleri hakkında ve nasıl kullanılacağı üzerine ileriki yazılarımızdan ePosta aboneliği ile haberdar olabilirsiniz.

Kelime Sayısı: 343 Yorum yapılmamış

Yazı altı elemanları

Bir şey mi söyleyeceksiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir