yüzde elliye varan yazıyor

Yüzde Elliye Varan İndirim

115

[ Okuma süresi yaklaşık 2 dakikadır ]

Markalar, mağazalar indirimler yapıyorlar. Başlıkta ki gibi illa %50 olması gerekmiyor. Daha düşük veya daha yüksek de oluyor, tabii. %30’a varan indirim, %70’e varan indirim gibi.

Burada mesele indirim oranı da değil. İzin verilen %xx’e varan indirim gibi tanımlarla ilan, reklam yapabilmeleri meselesi.

Bu ve benzeri indirim metinleri baştan başa hatalı ve suistimale açık. Markalar ve reklamcılar bunu sonuna kadar da suistimal ediyorlar.

Başlığımızdan devam edelim.
%50’ye varan indirim ne demek?

Satılan ürünlerde en çok indirim oranı %50 olabilir, demek. Yani sadece bir ürün için %50 oranında indirim yaptınız. Diğer ürünlerin indirimi ( biraz abartalım) sadece %5. Yazıyla sadece yüzde beş. Eeee ne oldu şimdi?

Oldu mu size %50’ye varan indirim. E oldu. Yalan değil. Başları ağrımaz.

Giriyorsun dükkana, mağazaya beğendiğin tüm ürünlerde hiç %50’ye varan indirim yok. Sadece bir tane çorapta var mesela. O da kimsenin almadığı bir ürün.

Aslında Olması Gereken

Yapılması gereken bu tanımlara izin verilmemesi. Verilecek ise de yapılan en düşük indirim oranı ile ilan, reklam yapabilmelerine izin verilmeli. O zaman bakalım koca koca %50leri yazabiliyorlar mı?

Yorum yok

Yazı altı elemanları

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir