Hiperbarik Oksijen Tedavisi tankı

Ani İşitme Kaybı için Hiperbarik Oksijen Tedavisi

Ani İşitme Kaybında faydalanılan, yardımcı bir tedavi şekli Hiperbarik Oksijen Tedavisi. Basınç odasında yüksek basınçlarda belirli sürelerde %100 yani saf oksijen solutulmasına dayanan bir tedavi. Sadece Acil İşitme Kaybı tedavisi için değil, bir çok başka hastalık ve tedavi için kullanılabiliyor.

Beni ilgilendiren kısmı elbette Ani İşitme Kaybı tedavisi için kullanılması. Doktorum acil ve agresif bir tedavi ile sağ kulak Ani İşitme Kaybıma müdahelesi akabinde kortizon tedavisinin devamı ile Hiperbarik Oksijen Tedavisi’ni de almamı tavsiye etti.

Bu tedaviyi alabilmek için raporunuz olması gerekiyor. Üç uzman doktor imzalı Ani İşitme Kaybınızın tanısın konduğunu ve Hiperbarik Oksijen Tedavisi almamın uygun olacağını bildirir bir rapor. Hiperbarik Oksijen Tedavisi uygulayan merkez veya hastaneye bu raporunuz ile gitmeniz gerekiyor. Bu tedaviyi her hastane bulmanız mümkün değil. Ayrıca bazı basınç odaları birden fazla kişi için. Covid-19 pandemisi var iken başkaları ile 1,5-2 saat aynı odada kapalı bir şekilde bulınmak pek akıl karı olmayabilir diye düşündük. Tek kişilik basınç odaları olan bir hastane aradık. Bir tanesi bu servisini kapamış. Pandemiden dolayı bilmedim. Neyse Koç Üniversitesi Hastanesinde de tek kişilik kabinleri olan bir Hiperbarik Oksijen Tedavisi ünitesi var(mış). SGK biraz geçiyor. İndirimli bir fiyattan yani üzerine bir miktar seans başı ödeme yaparak tedaviyi alabiliyoruz. İşlemeleri hemen ve hızlıca yaptılar. Önceki yazımda belirttiğim gibi Ani İşteme Kaybında zaman ve erken tedavi önemli.

Hiperbarik Oksijen Tedavisini ben toplam 5 seans aldım. Genelde rapor olarak 20 seans veriliyor. En fazla da 40 seans alınabiliyormuş. Beşinciden sonra ki işitme testimin sonucuna göre Doktorum devam etmeme gerek olmadığını söyledi. Öyle sevindim anlatamam.

Tek kişilik basınç kabinleri çok klostrofobik. Sizi yatar vaziyette yarısı cam çelik bir tüp içine sokuyorlar. Tüpün koca kalın kapağını üzerinize kapatıyor. Evet yarısı cam ama, bir rahatlama sağlamıyor. Kendi başınıza bunun içinden çıkma şansınız yok! Bunun düşüncesi bile çok ürkütücü. Hiç birinizin yaşamasını istemem. Ancak insan herşeye adapte oluyor. Alışamıyor ama, adapte oluyor bir şekilde.

Neyse 5 günde bitmesine uçtum, sevindim. Bir daha ihtiyaç duyumam, umarım.

Yazı altı elemanları

96
Yazıyı paylaşabilirsiniz;

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir