Biçim 
Ani işitme kaybı için kulak ikonu

Ani İşitme Kaybı Acil Bir Tıbbi Durumdur

Başlıktan anlaşıldığı gibi işitmenin, duymanın aniden kaybı. Bir veya iki kulağın birden duymaması veya işitmesinin azalması. Ani işitme kaybı diye aradığınızda tüm sağlık sitelerinde hemen hemen aynı, kuvvetle muhtemel aynı çeviri metinlere ulaşabiliyorsunuz. Teknik ve bilimsel ayrıntılara kadar da ulaşabilirsiniz.

Benim buradan size hemen ilk tavsiyem, herhangi bir şekilde kulağınızda işitme kaybını anlar veya hissederseniz hemen gerçekten “acil” olarak Kulak Burun Boğaz doktoruna ulaşmalısınız. Böyle bir durumda ilk 3 gün çok önemli, çünkü. Gerekli testlerin ivedilikle yapılıp, tedavinize başlanması lazım.

Benim Ani İşitme Kaybım, sağ kulağımda ve maalesef cumartesi akşamı tam yatarken oldu. Sağ kulağım aniden çok daha az ve çatlak duymaya başladı. Arkasına da bir çınlama belirdi. Pazar günü nöbetçi bir KBB uzmanı bulmama rağmen yeterli olmadı. Pazartesi günü iştime testlerinin yapılması gerekti. İşitme testi olmadan belirlenemiyor. Tedavisi de ondan sonra. Bu evreleri mümkün olduğunca hızlı geçirmelisiniz. Kesinlikle ihmal etmeyin. Sonrasında işitme kaybı kalıcı olabiliyor. Tedavi hemen (3 gün içinde) başlamaz ise duyma daha da azabiliyor-muş. Ve 3-5 gün hastane yatırıyorlar. Yani durum gerçekten acil. Bu acil müdaheleler olmaz ise sağırlık kalıcı olabiliyor.

Size yine tavsiyem, oturduğunuz şehir ve bölgede KBB Acil Nöbetçi sağlık kurumlarını, hastaneleri şimdiden araştırın.

Ani İşitme Kaybının sebebi tam olarak bilinemiyebiliyor, maalesef. Bana agresif bir tedavi ile başlandı, hem damardan hem de kulak içine kortizon olarak bilinen steroid ilaç planlandı. Kortizon kısmı ise bambaşka bir yazıya konu olabilir. Şimdi hiç girmeyeyim.

Tedavi sürecim devam ediyor. Sağlıkla kalın.

71
PAYLAŞ

Bir cevap ve/veya yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir