eski Türk ulusal nişanı, madalyonu

Askeri Uçak Ulusal Nişanları

138

[ Okuma süresi yaklaşık 2 dakikadır ]

Askeri uçakların kanatlarında büyük çoğunlukla daire şeklinde nişanlar vardır. Görmüşsünüzdür. Her ülkenin bu çeşit madalyon, ulusal nişan, amblemi bulunmaktadır. Kanatlarda kesin vardır, ayrıca gövde ve kuyruklarında da bulunabilmektedir.

Bu nişanların ülkelere göre listesini ve görsellerini Military aircraft insignia wiki sayfasında görebilirsiniz. Sayfa ingilizce, 17 dil seçeneği var sayfanın ancak Türkçesi yok.

Ulusal nişan dediğimiz işareti Vikipedi Türk Hava Kuvvetleri sayfasında “madalyon” olarak kullanılmış. Sayfanın ingilizcesinde “roundel” olarak kullanılıyor. Tüm karşıklığa karşı ben “Ulusal Nişan” olarak kullanmayı daha mantıklı buldum.

Eski Türk Ulusal Nişanı

Şu an kullandığımız nişan kırmızı beyaz kırmız daireler şeklinde. Aşağıda örneğini vereceğim.

Bu nişanların ilk kullanılmaya başlaması 1912 yılına kadar gidiyor bizim için. Osmanlının ilk uçaklarında kare şekilli bir işaret kullanılmış. Bu kare şekil içine arapça rakam ve yazılarda olabiliyor.

Bu ulusal nişan 1972 yılına kadar kullanılmış. Eski Türk uçaklarının fotoğraflarında kanat ve gövdelerde görülüyor.

Mevcut Türk Ulusal Nişanı

1972 yılı itibariyle yeni daire şekline geçilmiş.

Yukarıda verdiğim Wikipedia kaynağında tüm ülkeler var. Oradan bakarsanız Peru’nun işareti bizimkine çok çok benziyor. Letonya’nınki de oldukça benziyor. Sonuçta kırmızı beyaz daireler ile ne kadar değişik işaret yapılabilir ki?

Aslında yapılabilir. Bir kaç deneme yaptım.

Ben olsaydım Osmanlı’dan kalan ile devam ederdim. Hem bunca yıllık hem de diğerlerinden değişik. Bu sebeple keşke bizim işaretimiz kare şeklinde kalsaymış. Hem de hedef gösteren bir işaret olmamış olurdu. Ancak bu tercih edilmemiş.

Bir de Target isimli bir site var. Logosu tam bizim ulusal nişan ile aynı.

Sizce hangisi daha güzel. Siz olsaydınız hangisini seçerdiniz?

Yorum yok

Yazı altı elemanları

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir