atari video oyu konsolunun çubuğu

Atari: Oyun Konsollarının Başlangıcı

44

[ Okuma süresi yaklaşık 4 dakikadır ]

Video oyunlarının başlangıcı Atari’dir dersek yanlış olmaz sanırım. Hatta markası Atari olmasa bile video oyunlarını bir nesil Atari oynamak olarak bildi. Tüm çizgi romanlara teksas-tommiks dediğimiz gibi.

Atari’nin Kuruluşu

Atari, 1972 yılında Nolan Bushnell ve Ted Dabney tarafından kuruldu. Bushnell ve Dabney, daha önce birlikte çalıştıkları Nutting Associates adlı şirkette, dünyanın ilk ticari arcade oyunu olan Computer Space’i geliştirmişlerdi. Ancak bu oyun, çok karmaşık olduğu için pek ilgi görmemişti. Bushnell ve Dabney, daha basit ve eğlenceli bir oyun yapmaya karar verdiler. Böylece, masa tenisi temalı Pong adlı oyunu yarattılar.

Pong, Atari’nin ilk ürünü oldu ve büyük bir başarıya ulaştı. Pong, arcade salonlarında çok popüler oldu ve Atari’ye milyonlarca dolar kazandırdı. Atari, Pong’un başarısını takiben, daha fazla arcade oyunu geliştirmeye başladı. Breakout, Asteroids, Centipede gibi klasikleşen oyunlar Atari’nin imzası haline geldi.

Atari, arcade oyunlarının yanı sıra, ev kullanıcıları için de oyun konsolları üretmeye başladı. 1975 yılında piyasaya sürülen Atari Home Pong, televizyona bağlanabilen ilk oyun konsolu oldu. Atari Home Pong, Noel sezonunda çok satıldı -150.000 adet- ve Atari’ye yeni bir pazar açtı.

1976 yılında Nolan Bushnell Atari’yi 28 milyon dolara Warner Communications’a sattı. Satışın en büyük nedeni Pong’un başarısı idi elbette.

1977 yılında ise Atari 2600 adlı ikinci nesil bir oyun konsolu çıkardı. Atari 2600, değiştirilebilir kartuşlarla çalışan ilk konsol oldu. Bu sayede, kullanıcılar istedikleri oyunu seçebiliyorlardı. Atari 2600, arcade oyunlarının ev versiyonlarını da sunuyordu. Pac-Man, Space Invaders, Frogger gibi popüler arcade oyunları Atari 2600’de de oynanabiliyordu.

Atari 2600, video oyunu endüstrisinin lideri haline geldi ve milyonlarca satış rakamına ulaştı. 30 milyon konsolun satıldığı tahmin ediliyor. Atari’nin rakipleri de bu pazarda yer almak için kendi konsollarını çıkarmaya başladılar. ColecoVision, Intellivision, Odyssey gibi konsollar Atari 2600 ile rekabet etti.

Atari’nin Krizi

1980’lerin başında Atari zirvedeydi. Ancak bu durum uzun sürmedi. Atari’nin karşılaştığı sorunlardan biri, kalitesiz oyunların piyasaya sürülmesiydi. Örneğin, E.T. The Extra-Terrestrial adlı film için yapılan lisanslı oyun, çok kötü eleştiriler aldı ve satışları beklentilerin çok altında kaldı. Bu oyunun maliyeti ve geri dönüşümleri Atari’ye büyük zarar verdi.

Atari, 1980’lerin sonunda ve 1990’ların başında yeni konsollar çıkarmaya devam etti. Atari 7800, Atari Lynx, Atari Jaguar gibi konsollar teknik olarak ileri olsa da, piyasada tutunamadı. Nintendo ve Sega gibi rakipler Atari’yi geride bıraktı.

Bir diğer sorun ise piyasanın doymasıydı. Çok sayıda konsol ve oyun üreticisi ortaya çıkınca, tüketiciler kararsız kaldı ve satın alma istekleri azaldı. Ayrıca yeni teknolojiler de video oyunlarına rakip oldu. Kişisel bilgisayarlar, VHS videolar, lazer diskler gibi ürünler video oyunlarından daha ilgi çekici hale geldi.

Bu faktörlerin sonucunda video oyunu endüstrisi 1983 yılında büyük bir krize girdi. Atari de bu krizden nasibini aldı.

Atari, 1983 yılında 536 milyon dolar zarar etti ve 1984 yılında Warner Communications tarafından satıldı.

Atari İsmi

Atari Japonca ataru “dikkat” veya “nişan al” anlamında emir sözcüğünden türetilmiştir. İlk kullanımı: 1972 Nolan Bushnell ve Ted Dabney.

Atari, 1970’lerden 1990’lara kadar video oyunları sektörünün öncüsü ve lideri olmuştur. Atari, arcade oyunları, konsol oyunları ve kişisel bilgisayar oyunları üretmiştir.

Atari’nin en ünlü oyunları arasında Pong, Asteroids, Breakout, Centipede, Missile Command, Pac-Man, Space Invaders ve E.T. the Extra-Terrestrial sayılabilir.

Atari, aynı zamanda bilgisayarlarda basit programlarla düzenlenmiş bir oyun türü olarak da tanımlanabilir. Atari oyunları genellikle grafikleri ve sesleri sınırlı olan, ama oynanabilirliği yüksek olan oyunlardır. Atari oyunları günümüzde retro oyunlar olarak adlandırılır ve nostalji amaçlı oynanır.

Aranızda Atari oynamış veya hatırlayan kaç kişi kadı bilmiyorum ama, bu sitede Atari’yi de anmış oluyoruz. Oyun sevenlerden biri olarak, Atari’yi de çizmeden, yazmadan geçemezdim.

En sevdiğiniz Atari oyununu da yorumlara yazabilirsiniz. İsterseniz.

Yorum yok

Yazı altı elemanları

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir