birinci dünya savaşı alman askeri kepi

Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok

Orijinal adı almanca Im Westen nichts Neues. İngilizce adı All Quiet on the Western Front. Bizde ki adı Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok.

Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok, Erich Maria Remarque tarafından yazılan ve I. Dünya Savaşı’nda Alman tarafını anlatan bir epik savaş karşıtı romandır. Roman, 1929 yılında yayımlanmış ve kısa sürede büyük bir başarı kazanmıştır.

Sinemaya ilk uyarlaması 1930 yılında Amerikan yapımı filmin 4 oscar adaylığı vardır. Film, hem En İyi Yapım hem de En İyi Yönetmen Akademi Ödüllerini kazanan ilk film oldu.

ITC’nin yaptığı 1979 yılı televizyon filmi var. Ve en son 2022 yılı yapımı Netflix’de yayınlanan var.

En son seyrettiğim Netflix’de ki Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok filmi görsel olarak muhteşem. Bu aralar içinizin darlanmasını önemsemeyecekseniz seyredilecek en iyi filmlerden biri. Darlanmasını diyorum, çünkü savaşın en berbat yüzünü sizi içine alacak gibi çekmiş, yönetmen. Savaş filmlerini herkes sevmez. Ayrıca savaşın acı, iğrenç, çaresiz gerçekliğini seyredenin yüzüne yüzen vuran bir film olmuş.

Batı’da yeni bir şey yok! Aslında böyle çevrilebilirmiş. Sanırım bizimkiler inglizcesinden çevirmişler. Bu sebeple “batı cephesi” var.

Bilinen, bilinmeyen veya az bilinen bazı bilgiler:

Romanda ve filmlerinde konu olan “Batı Cephesi” Almanyanın batısıdır. 700 km uzunluğunda bir cepheyi kapsar. Yıllarca sadece 100 km derinlikte hiç bir taraf için hiç bir “savaş” başarısı kazanılmadan milyonlarca insanın öldüğü bir savaş. 100-200 metreye sıkışmış bir siperler savaşı.

Ve maalesef insanlığın- yok hayır insanlık değil- asker ve politikacıların insani olmayan iğrenç hırsları ve kana susamışlıkları uğruna tekrarlanacak bir savaş.

İnsanlık cephesinde hala “yeni bir şey yok!”

Yazı altı elemanları

21
Yazıyı paylaşabilirsiniz;

Bir yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir