Tamek yazısı ile logosu

Türkiye’nin İlk Salça Fabrikası

64

Salçanın ülkemizdeki tarihi ve hikayesi pek araştırılmamış. Araştırıldıysa da internet aramalarında pek kaynağa ulaşılamıyor.

Sanayi üretimi salça için ilk salça fabrikasını Akfa kendilerinin kurduğunu söylüyor. Sitelerinde de yayınlamışlar. “Türkiye’nin ilk Salça Üreticisi Akfa – 1951 den beri.” 1951’den beri diyorlar da, başka bir kaynak ile doğrulayamadım. Akfa’nın sitesinde de tarihçe kısmı yok.

Bir sonraki ise Tamek. Onun kurulma yılı ise 1955. Kısa tarihçe sayfalarında az da olsa biraz bilgi var. Bir çok eski Tamek reklamına internet araması ile ulaşılabiliyor. Çok eskiye giden bir çok basılı reklamı var Tamek’in.

Tamek Ne Demek?

Tamek; Türk Alman Meyve Ekstreleri Kumpanyası’nın baş harfleri oluşturulmuş. Gördüğünüz gibi baş harfleri kalın olarak belirttim.

Tamek Tarihi

Bazı kaynaklara göre de 1955 yılında kurulan Tamek fabrikası ilk sanayii olarak salça üreten fabrika. Türkçesinde değil ama Wikipedia İngilizce sayfasında Tamek‘in ilk salça ve ketçap üreticisi olduğu verilmiş. Ancak Tamek kendi sitesinde, tarihçe sayfalarında bundan bahsetmiyor. Yani konserve olarak salça üretiminde ilk değil muhtemelen. Ama Tamek, ilk ketçap ve domates suyunu üretmiş. Yıl 1958.

Tamek bir çok üretimde ilk olmayı yakalamış bir marka. Uzun süredir de varlığını sürdürmeyi başarmış. Markası, logosu da yıllarca pek değişmemiş. Son modern dokunuşları saymazsak, yazı hemen hemen aynı kalmış. Harflerin düzensizliği ne kadar da güzel değil mi?

Maalesef Tamek logosunu kim yapmış onu da bulamadım. Bilen var ise kaynağı ile birlikte yazarsa sevinirim. Hemen yazıya eklemek isterim. Ancak pek de umudum yok.

Tamek’in yazı logosuna kontur koymuşlar, daire içine almışlar, bi şeyler eklemişler ama harfler ve yazılışı hep yanı kalmış. gerçekten şahane. Bana göre eklemeler loguyu bozsa da özünü bozamıyor. Dizilimi o kadar güçlü. Ya da yıllardır beynimize kazınmış, markanın ürünlerini kullanmasanız bile. En son halinde eğri bir dörtgen içinde yazı ve altında bir yaprak var. Ah modernciler, reklamcılar. Sanırım bir tazelik verelim diye markanın aklına girmişler. Ama logonun sağlam duruşu örseleniyor böyle. Neyse, keyifleri bilir. benden daha iyi bilirler zaten.

Logoda kullanılan fontu da bulamadım, tabii. Görselde şekil ile yapabildim anca. Benzeyen yazı tipleri var ama hiç biri birebir değil.

Yeterli bilgi ve kaynak gelir veya bulursam bu yazıyı değiştirir ve geliştiririm, sonra. Bu hali bile eksik ve yarım kalmış olacak.

Bu salça yazısının kazananı güzel logosu ile Tamek oldu tabii.

Yorum yok

Yazı altı elemanları

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir