mavi renkli blendax ilk plastik şisesi ikonu

Bilebildiğim İlk Şampuan Blendax

105

[ Okuma süresi yaklaşık 2 dakikadır ]

Blendax Türkiyenin ilk şampuan markası olarak biliniyor. Ya da ilk bilineni. Belki öncesinde bilinmeyenler de vardır.

Benim bildiğim, bilebildiğim ilk şampuan da Blendax. İlk okuldayım, Ankaradayım. 70’li yılların ortası gibi. Evimizin banyosunu ve mavi plastik şisesiyle Blendax şampuanı hatırlıyorum. Kokusunu hatırlamıyorum. Sabundan daha güzel olduğunu hatırlıyorum, ama. Plastik şişesini kafamıza sıkar saçımızı köpürtürdük. Kalındı plastiği. Biraz daha sıkmak istersek, şişenin içinin hava dolmasını beklemek lazımdı.

Hatırlamadığım çok şey var çocukluğumla ilgili. Bir türlü hatırlayamıyorum. Ancak bu mavi plastik şampuan şisesini hatırlıyorum.

Haftada 1 veya 2 gün sıcak su günü vardı bizim oturduğumuz apartmanın. O gün yıkanırdık. Kömür kalorifer ve yine kömür ile tüm apartman verilen sıcak su günleri. Bir veya iki gün diyorum da belki de haftada birdi de, artık o kadar az değildir gibi geldiği için iki de olmuş olabilir gibi geliyor.

Blendax şampuana dönersek, ne malıydı bilmiyordum, ilgilenmemiştim. Alman malıymış. O zamanlar burada mı üretiyorlardı, yine bilmiyorum. Öyle ithal bir ürün havası yoktu. Memur bir aile olarak ithal şampuanlarla yıkanacak bir halimiz zaten yoktu. Biz alabildiysek, demek ki uygunmuş fiyatı. Ulaşılabiliyormuş da. Şimdi internet üzerinde pek bir bilgi yok tarihçesi hakkında. Birilerinde bilgisi mutlaka vardır. 1960 yılında gelmiş diyorlar Blendax şampuan ülkemize. Ben 15 yıl kadar sonrasında anca hatırlıyorum. Belki belleğim artık beni yanıltıyor, bilmiyorum. Yani belki de tam hatırlamıyorum.

Yorum yok

Yazı altı elemanları

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir