1917 filmi için birinci dünya savaşı ingiliz miğferi

Bir Görüntü Yönetimi Harikası 1917

129

Bu senenin Oscar aday filmlerinden “1917”yi anca seyredebildim. Parasite’dan sonra ilaç gibi geldi. Maalesef Parasite’ı beğenmemiştim.

1917 görüntü yönetimi/ sinematografi olarak bir harika, bir şaheser. Film bir çok ödül aldı zaten. Oscar en iyi film ödülünü alamamasına da bir şansızlık denebilir. Tabii en iyi görüntü yönetimi ödülünü, en iyi görsel efekt ve en iyi ses miksajı ödüllerini aldı.

1917’nin aldığı tüm ödülleri bu arama sonucunda görebilirsiniz.

Filmin en önemli özelliği sanki tek planda çekilmiş gibi olması. Aslında 2 plan olarak çekildiği söyleniyor. Ancak film içinde bazı sahneler çaktırmadan plan atlatmak için kullanıldığı şüphesi oluşturuyor. Örneğin kameranın zemine, toprağa dönmesi veya çok karanlık bir sahne ile gibi…

1917 fimi için flat deneme posteri.

Ancak yine de çok uzun tek planlar var. Ve gerçekten muhteşem çekilmişler. Adeta Call of Duty WW2 veya benzer bir savaş oyunun içinde durmadan ilerliyor gibi hissettiriyor sizi. Filmi izlerken oyunculuk veya konuyu düşünmüyorsunuz bile sanki savaş alanında siz durmadan ilerliyorsunuz. Görüntüler ve görüntülerin yönetimi harika. Harika ve çok gerçekçi bir şekilde aktarılıyor.

Ne zamandır seyrettiğim en iyi filmlerden bir tanesi oldu 1917. Ayrıca senaryonun iyi olması dışında da çok iyi film yapılabilmesi örneklerinin de üst sıralarına yerleşti, elbette.

Yorum yok

Yazı altı elemanları

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir