Dalek yazısı ve kafa görseli

Cambridge İngilizce Sözlükte Yer Alan Uzaylı Irk: Dalekler

30

[ Okuma süresi tahmini 4 dakikadır ]

Dalekleri biliyor musunuz? Dalekler, İngiliz bilim kurgu dizisi Doctor Who’da yer alan kurgusal bir uzaylı ırkıdır. Dalekler, Terry Nation tarafından yaratılmış ve Raymond Cusick tarafından tasarlanmıştır. Tasarım tarafı önemli. Çünkü çok ikonik ve acayip değişik yapıları vardır.

Her ne kadar bir kolunun büyük tuvalet pompasına benzerliği ile alay konusu olmasına rağmen diğer detayları ile serinin en ilginç kötüleridirler.

İlk sahneye çıkışlarının 1963 yılı olduğunu söylersek, tasarımında artık ne buldularsa onu kullanmışlar BBC’de.

Aslında yazıyı Dalekler hakkında bilgi vermekten çok bir dalek çizmek için yazıyorum. Çizimi çok zor oldu, yüzlerce layer ile anca yapabildim. Ve bu kadar benzetebildim. Görselin büyüklüğü çok olduğu için anasayfa görselinde sadece en üst kısmını kullandım. Tardis‘i çizmek çok çok daha kolaydı.

Bazı bildiğim veya bulduğum bazı bilgileri de paylaşayım tabii.

Başlıkta da verdiğim gibi bu kurgu varlıkların ismi Dalek, Cambridge İngilizce Sözlükte de geçiyor. Söyle geçiyor: “an imaginary creature that talks in a strange voice and kills people” (garip bir sesle konuşan ve insanları öldüren hayali bir yaratık).

Özellikle eklenmiş görünüyor. Mesela Klingon arattım, o yok. İngilizler kendi dizilerine kıyak geçmişler.

Dalekler, şiddetli, acımasız ve duygusuz siborg yaratıklardır. Hayır kime acıyacaklar ki? Neyse siborg dediği cyborg, yarı robot yani. Diğer yarısı değişebiliyor.

Daleklerin kökeni, Skaro gezegeninde yaşayan Kaled adlı bir topluluktan gelir. Kaledler, bin yıl süren bir savaşta nükleer silahlar ve kimyasal savaş nedeniyle mutasyona uğramışlardır. Kaled bilim adamı Davros, kendi ırkını daha güçlü bir hale getirmek için genetik olarak değiştirerek Dalekleri yaratmıştır. Dalekler, ahtapot benzeri canlılardır. Yani o robotun kafa gibi olan kısmında küçük bir ahtapotumsu canlı yaratık var. Her şeyi o idare ediyor.


Daleklerin Kısa Tarihi

Daleklerin kökeni Skaro gezegenindeki bin yıllık bir savaştır. Skaro’da Kaledler ve Thallar adlı iki toplum arasında nükleer ve kimyasal silahların kullanıldığı bir savaş yaşanmıştır. Bu savaş sonucunda Skaro’nun yerlileri radyasyon ve kimyasallardan dolayı kötü şekilde mutasyona uğramıştır. Kaled hükümeti genetik saflığa inanmış ve kendilerinden farklı olan Thallar’ı yok etmeye yemin etmiştir. Kaled bilim adamı Davros ise kendi toplumunun zayıfladığını düşünerek, yeni bir ırk yaratmak için bazı Kaledleri ahtapot benzeri canlılara dönüştürmüştür. Bu canlılara Dalek adını vermiştir. Daleklerde merhamet, sempati gibi zayıflıkları ortadan kaldırmış, saldırganlık ve hayatta kalma içgüdülerini arttırmıştır. Dalekleri, kendisi gibi yaşam destek sistemi kullanan tank benzeri robotik kabuklarla bütünleştirmiştir. Dalekler, Davros’un yarattığı yeni ırk olmaktan çıkarak, evrende yaşayan her şeyi yok etmeye çalışan bir güç haline gelmiştir.


Daleklerin tasarımı, tasarımcısı Raymond Cusick tarafından bir biber değirmeninden esinlenilerek yapılmıştır. Bu tam doğru değil. Doğrusu bir biberliği daleklerin zemin üzerinde süzülmesini göstermek için kullanmış. Ancak Dr. Who hayranları benzerliği kültleştirmişler. Bir diğer sav ise Cusick’in bir okulun tepesinde gördüğü futuristik bacadan ilham aldığı üzerine. Kaynak olarak vereceğim Dailymail’in sayfasında okulun ve bacasının fotoğrafı var. Aynısı değil mi?

Dalekler, Doctor Who’nun en ikonik ve uzun soluklu düşmanlarıdır.

Dalekler, evrende duygusu olan ve Dalek olmayan her canlıyı yok etmek için çalışırlar.

“Exterminate!” : Ve en çok kullandıkları Exterminate ( Yok et) onların en ünlü sözleridir. Daleklerin ses tonları bile ikoniktir.

Dr.Who ve Daleklerin bu yıl 60’ıncı yıldönümleri olacak. Sanırım Kasım 2023 tarihinde, özel bölümler ile kutlayacaklar.

Kelime Sayısı: 697 Yorum yapılmamış

Yazı altı elemanları

Bir şey mi söyleyeceksiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir