Gırgır ( süpürge) logosu

Mekanik Bir Süpürge: GırGır

Gırgır süpürge tam bir icat ve girişimcilik hikayesidir. Döneminde gerçek bir efsane olmuştur. Şimdilerde kimse hatırlamıyor olabilir. Belki endüstri tasarım bölümlerinde anlatan hoca olabilir. Ama ne anlatacak ki? O kadar araştırdım ancak bir kaç kaynak bulabildim.

Yazının sonunda kaynakları vereceğim. Sağolsunlar.

1960’lı yılların bir icadı Gırgır. Evlerde tek süpürge çalı süpürgeleri. Ki çalı süpürgerleri de çok iyi süpürür ama konumuz o değil.

Logoyu eski Gırgır reklamlarında kullanılanlardan yapmaya çalıştım.

Tacettin Hiçyılmaz evinin altında atölyede torna tezgah ile ilk Gırgır süpürgelerini üretmeye başlamış. İlk ürünleri görünüş olarak güzel değilmiş. Kendisi öyle söylüyor. Ancak iş görüyormuş. Önceleri hafta 50 adet. Sonra günde 50-100 adet. 10 sene sonra modeli değiştiriyor, geliştiriyorlar. Fabrika açıyorlar. Satış rakamları günde 500 adete çıkıyor. Başarı taklitleri çağırmış. Ancak önceleri Gırgır’ın satışlarını etkilese de, aynı kaliteyi yakalayamamış rakipleri. Bir Gırgır süpürgesi 30 yıl dayanıyor diyor, Tacettin Hiçyılmaz. Böylece yeniden yükselişe geçmiş ve günde 1.300 adet satış rakamlarına ulaşmış. Gırgır 400, Gırgır 600 modelleri ile sürekli gelişmiş. Milyonlar, milyonlarca satmış. Kesin veya yaklaşık rakamlar yok. Ancak hatırlayanlar bilecektir, hemen her evde bir tane vardı. Belki hala var.

O zamanlar bu kadar sağlam yapma demişler, ama hep sağlam yapmış. 12 liraya Gırgır satarak vergi rekortmeni bile olmuş.

Gırgır’ın logosu kim yapmış? Maalesef kaynak yok, bilgi yok. Ne kadar güçlü ve özgün değil mi? Tacettin Hiçyılmaz kendi yapmış olabilir mi logoyu? Mümkün ancak bahsetmemiş. Şimdilerde böyle logolar yapılmıyor artık. Sanırım çoğunluk beğenmiyor. ben beğeniyorum.

Siz?

Kaynaklar:

Detaylı röportajı Capital’in sitesinde var. Umarım silmezler hiç.

Trt haber sitesinde de daha az bir haberi var; Bir döneme damga vurdu: Gırgır giren eve dırdır girmez .

Wikipedia Gırgır (süpürge).

20
PAYLAŞ

Bir cevap ve/veya yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir