Çöp Torbası Sorunu

Bu plastik torba, naylon poşet kanunu işe yarıyor mu?

Bildiğiniz gibi bu sene başında Plastik Torba Naylon Poşetler ücretli oldu. Amaç platik torba kullanımını azaltmak (idi sanırım). Alışveriş yaptığımız yerde naylon poşet, plastik torba istersek 25 kuruş karşılığı verilmeye başlandı.

Buraya kadar bir problem yokmuş gibi görünüyor değil mi? Halk poşete ücret vermek yerine kendi torbasını, filesini kullanacak. Bu amaçla çok kullanımlı daha çevreci gibi görünen çantalar satıldı durdu. Bir süre böyle gidildi.

Ancak öngörülmemiş gibi görünen bir başka sorun var. Aslında öngörüldü de, pek dikkate alınmadı.

Önceden, bir çoğumuz market alışverişinden sonra o torbaları çöp poşeti olarak da kullanıyorduk. Böylece 2 işlevi oluyordu. Marketten poşet almayınca çöplerimizi ne ile atacağız peki?

Evet çöp torbası olarak satılan ürünlerden almamız gerekiyor. Bunlar da plastik. Bunlar da çevreye zararlı. Değil mi?

Evet bir de çöp torbalarına para verip alacağız. Alışveriş yaptığım marketlerde çöp torbası fiyatlarını inceledim. İşe yarayacak çöp torbası fiyatları tanede 25 kuruş ve/veya daha pahalıya geliyor.

Hadi ben daha pazla verip çöp torbası aldım ve onu kullanıyorum.

Bir markette kasiyer insanların yeniden market torbası kullanmaya başladığını söyledi. Tabii elimizde rakamsal oranlar yok.

Bu işin çaresi plastik torbaların tamamen yasaklanmasıdır. Yoksa bu işlevsiz çözüm gibi görünen kurallar ile bir şey değişmez. Sadece yapmış olmak için yapılan işlerden ne bize ne de çevreye bir fayda olur.

155
PAYLAŞ

Bir cevap ve/veya yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir