diş ikonu

Diş Meselesi

22

[ Okuma süresi yaklaşık 2 dakikadır ]

Dişlerim çok beyaz değildir ve genelde de pek sorun çıkarmaz. Ağrı da yapmaz pek. Bu hem iyi hem de kötü aslında. Dişimin içi iyice çürümeden pek bi belirti vermiyor, ağrı yapmıyor.

Anca kontrollerde röntgeni çekilince görülüyor. Kontrolleri aksatınca da çürük ilerlemiş oluyor. Dişi kurtarmak daha zorlaşıyor. Fiziki zorlukları yanında maddi olarak da daha pahalıya geliyor tedavi ve işlemler.

Bir süredir, tam hatırlamıyorum, dişlerimi fırçalarken iki dişimin arası sürekli kanamaya başlamıştı. Epeydir de kontrole gidememiştim. Kanama bir türlü geçmedi. Herhangi bir ağrı yoktu ancak kanama her fırçalamada devam etti.

Neyse sonunda fırsatını buldum ve gittim. Diş hekimi, herhangi bir sorun yok dedi. Röntgeni çekti. Temizliğini yaptı. Özellikle kanıyan yeri daha iyi fırçala dedi. Ve evet, kanama hemen geçti. Hiç kanamıyor, artık. Sanırım diş taşı temizliği ile geçti bu kanama sorunu.

Evet diş kontrol ve temizlik işlemleri hiç ucuz değil. Ama diş kaybetmenizden ve/ veya diş kurtarma, kanal tedavisi gibi işlemlerden hele ki protez, implant dişlerden çok daha ucuz. Hem de çok çok daha ucuz. Kontrollerinizi ihmal etmeyiniz. Dişlerinizi iyice fırçalamayı da.

Yorum yok

Yazı altı elemanları

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir