nike logo

elveda adidas, merhaba Nike!

485

[ Okuma süresi yaklaşık 2 dakikadır ]

Güncelleme: Aşağıda okuyabileceğiniz bu eski olay ile ilgili bir güncelleme yapmak isterim. Yaklaşık 7.5 yıl sonra duruma bakarsak; Akmerkezde artık Adidas mağazı yok. Nike mağazası ile bir üst kata çıktı ve daha büyük bir alana sahip.

Marka ve ürün olarak Adidas’ı eskiden beri severiz. Ailecek severiz. O kadar yani.
Ama artık zor.
Zaten Adidas’ın Türkçe sitesi bile yok. adidas.com.tr‘yi almış olmalarına rağmen. Oysa nike‘ın var.

Olay şu;

Bir alışveriş merkezinde oğlum için eşofman bakıyorduk. Önce yolumuzun üstünde olduğu için Nike mağazasına girdik. Bir kaç parça baktık. 7.5 yaşındaki oğlum da mağazadaki toplarla oynadı biraz. Biliyorsunuz bu mağazalarda albenili bir çok top bulunuyor. Aklımda adidas’a da bakmak olduğu için, bir şey almadan nike’dan çıktık. Adidasın mağazasına gittik. İçeri girdik. Biz etrafa bakarken, oğlumun kasadaki görevlilere (2 kişi);”Bu basket topunu zıplatabilir miyim?” diye sorduğunu duydum. Bir görevli “Hayır” dedi. “Yapamazsın”. Bir kaç saniye bekledim. “O zaman bizde nike’a gideriz, değil mi oğlum?” dedim. “Nike’da toplarla oynanmasına kimse bir şey demiyor!” diye suratlarına söylendim. “Tabii buyrun” dediler.

Sonuç elveda adidas, Merhaba Nike!

Olay çok küçük ve münferit olabilir. Ancak benim gibi yaşlı insanların “hizmet” kısmına çok takıntılı olduğumuz bir gerçek. Ayrıca bir çocuğun da bu olayı her zaman hatırlayacağını herkes bilir. Oğlum ilerde bir şey alacağı zaman “bu olayı” hatırlayacaktır. Unutursa ben ona hatırlatırım!

13 yorum var

Yazı altı elemanları

"elveda adidas, merhaba Nike!" için 13 yorum var

Yorumları

Ben de uzun zaman önce Nike’a terfi etmiştim. Hiç bir güç bana Adidas aldıramaz. 🙂

Niye direkt çıkıp gitmeden, “o zaman biz de Nike’ye gideriz” (satıcının yüzüne) diyerek Nike’ye gittiniz onu anlamadım?

Bence örnek bir olay olmuş. Hoş, Nike ve Adidas rekabeti bünyemde pek vukuu bulmaz. Beğendiğim model hangisinde varsa, fiyatı da uygunsa onu alırım. Ayrıca gerizekalı bir çalışanın da hatasını markaya mal etmek büyük hata olur bence. Üstteki yorumlardan birini çok beğendim. Adidas biraz daha yaşlı işi. Bu vesileyle çocuklar için oynama alanı vs. yapmamış olabilirler, vizyonlarında yoktur. Bilemiyorum. O zaman çocuk ayakkabısı da satmayacaksın gerçi. Off kafam karıştı.

Adidasın genel müdürü istifa etsin:)
Şaka bi yana, başarı ayrıntılarda gizlidir ve ben bu tarz durumların her zaman “kelebek etkisi” yarattığına inanırım.. Adidastaki bu metal yorgunluğunun sanırım herkes farkında.. Nike dinamizmini koruyor.. Bu arada biz Türkler genel ayakkabı üretimi konusunda fena değiliz ama spor ayakkabısı işini çözemedik gibi..

Bence konu biraz “yetişmiş insan kaynağı” ve “işini sevme konuları” ile alakalı. Tünel’deki Gloria Jeans’de etrafınızda fıldır fıldır dönen tüm siparişlerinizde yardımcı olmaya çalışan sempatik bir kız var. Başka GJ’de ise işini çok sevmeden yapan veya o gün canı sıkkın biri ile tatsız bir diyalog yaşabilirsiniz. Üstelik bir AVM’de Adidas’ta çalışan birisi sırf çocukların yaptıklarından dolayı belki fırça yemiş de olabilir. biraz empati kurmak gerekebilir sanki.

SuniPeyk bence Adidas’a biraz haksızlık yapmışsın. Dikkat edilmesi konu yapılan haksızlık “Adidas”a ama senin sorunun mağaza ile hatta çalışanlarıyla.
Bu duruma da sanırım oğlundan çok Adolf “Adi” Dassler üzülmüştür…

PEKİ BİDE MAĞAZA AÇISINDAN DÜŞÜNELİM BENDE SPOR MAĞAZASI İŞLETİYORUM.
VE BU ÇOCUKLARIN MAĞAZADA OYNADIĞI TOPLAR ÇİZİLİYOR VE HİÇBİR MÜŞTERİ BU TOPLARI ALMAK İSTEMİYOR.AYRICA BU TİP ÇOCUKLAR 1 TOPLADA YETİNMİYOR BÜTÜN TOPLARLA OYNAMAK İSTİYOR. 🙂

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir