gutenberg logo

Gutenberg Block Denemeleri

Gutenberg editörü içinde bulunan temel bazı blockları deneme amaçlı bu yazı içinde kullandık.


Yeni Gutenberg Editörü içinde yer alan çeşitli ‘block’lar.


deneme default


Yazı içi görsel denemesi

bir star trek posteri

Görsel ve yanında yazısı


Manşet Görseli Denemesi

Paragraf Block’u

Paragraf için örnek. Bu örnek içinde paragraf yazısının ilk harfi de büyük. Ayrıca paragraf yazı karakterinin rengini, arka plan rengini de değiştirebiliyorsunuz. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Pellentesque metus odio, rhoncus sit amet urna non, gravida efficitur massa. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas.

Dörtlük denemesi

Dörtlük denemesi
Gelsin sıradaki
Hepsi hepsi budur
Dörtlüğün denemesi

Bu da düz, normal bir paragraf yazısı örneği. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Pellentesque metus odio, rhoncus sit amet urna non, gravida efficitur massa.

Son Yazılar Örneği

Liste Blockları

  1. Birinci
  2. İkinci
  3. Üçüncü

Alıntı Blockları

“Dünya o kadar yeniydi ki pek çok şeyin ismi yoktu ve onları göstermek adına elinizle işaret etmeniz gerekiyordu.”

Gabriel Garcia Márquez, Yüz Yıllık Yalnızlık

“Dünya o kadar yeniydi ki pek çok şeyin ismi yoktu ve onları göstermek adına elinizle işaret etmeniz gerekiyordu.”

Gabriel Garcia Márquez, Yüz Yıllık Yalnızlık

“En iyi zamanlardı, en berbat zamanlardı, bilgelik çağıydı, ahmaklık çağıydı, inanç devriydi, kuşku devriydi, Aydınlığın dönemiydi, Karanlık dönemiydi, umudun baharıydı, umutsuzluğun kışıydı…”

– Charles Dickens, İki Şehrin Hikayesi

“En iyi zamanlardı, en berbat zamanlardı, bilgelik çağıydı, ahmaklık çağıydı, inanç devriydi, kuşku devriydi, Aydınlığın dönemiydi, Karanlık dönemiydi, umudun baharıydı, umutsuzluğun kışıydı…”

– Charles Dickens, İki Şehrin Hikayesi
"Felek ne cömert ne aşağılık insanlara! 
Han hamam, dolap değirmen, hep onlara. 
Kendini satmıyan adama akmek yok: 
Sen gel de yuh çekme böylesi dünyaya!"
Hayyam

Tablo Örneği

Tablo 1111222333444
Tablo 211 1122 2233 3344 44

Sütun Yazı Blockları

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Pellentesque metus odio, rhoncus sit amet urna non, gravida efficitur massa. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. Pellentesque eu pharetra nulla, at dictum lectus. Praesent risus mi, rhoncus eu dui posuere, dignissim accumsan odio. Nam maximus lorem at libero efficitur aliquet. Maecenas tempor rhoncus elit, et suscipit arcu lacinia et. Nullam at eros ultrices, laoreet lectus id, lobortis lacus. Nam porta, lorem ac ultrices pellentesque, est est varius justo, quis ullamcorper velit nunc laoreet felis.

Morbi vel ex in lacus euismod ultricies a vitae diam. Etiam mattis dolor et nisl consequat, ac tincidunt velit aliquam. Quisque nec sapien a mauris volutpat fermentum. Donec auctor euismod tincidunt. Donec placerat mauris vitae pulvinar condimentum. Maecenas ullamcorper metus ac felis pellentesque pretium. Donec luctus egestas mi, et tempus augue dapibus ut. Morbi nec sapien vestibulum, mollis purus lacinia, mattis neque. Sed tempus risus libero. Sed rutrum feugiat velit, tristique vulputate ante gravida at. Etiam ultrices massa non ipsum consectetur commodo. Sed laoreet sed risus vel fringilla. Aliquam mollis tellus in ante pulvinar, ac tincidunt tellus sollicitudin. Duis bibendum efficitur interdum. Phasellus iaculis arcu vel lobortis venenatis. Mauris ligula erat, molestie a eros a, ultrices finibus massa.

Yazıların 2 veya daha fazla sütun içinde gösterilmesi elbette belirli bir genişlik ile mümkün oluyor. Mobil görünümde ise bölümler yan yana değil alt alta sıralanıyor.

Buton Örneği


RSS çekme

Sonuç

Gömülü blocklar haricinde Gutenberg editör içinde bulunan ‘block‘lardan örnekler verdik. Daha bir kaç çeşit daha var. Ayrıca her blockun çeşitleri de mevcut. Kullandıkça belirtmeye devam ederiz. Ayrıca kendi özel blocklarınızı oluşturabilmeniz için çeşitli eklentiler çıkmaya başladı. Onlarda başka bir yazının konusu olsun.


Değerlendirme: 4 / 5.
Don Kişot'un kalem çizimi

“Oradakileri gördün mü dostum Sancho, otuz ya da kırk hantal devi? Onlarla savaşmayı ve onları katletmeyi planlıyorum.”

Don Kişot

Yazı altı elemanları

616
Yazıyı paylaşabilirsiniz;

Bir yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir