I, Robot Bilim Kurgu Hikayeleri

I, Robot Isaac Asimov‘un 9 kısa bilim kurgu hikayesini barındıran romanıdır. Kapak tasarımı olarak bir robot tamam, ancak arka kapağa mutlaka ‘Üç Robot Yasası‘ da eklenmelidir.

Asimov ve Bilim Kurgu

Asimov bilim kurgu yazarlığı yanında biokimya profesörüdür. Bilim kurgunun üç büyüklerinden biri olmasının en büyük nedenlerinden biri de, akamademik alt yapısının yazdığı bilim kurgu eserlerine bilimsel doğruluk ve teknik detaylarla bezemesinde yatmaktadır. Tabii bu çeviri gibi oldu. Çok etkiliyici de olmadı, sanırım. Ya, aslında tam olarak ‘Adam acayip yazıyo’ demek gerekiyor, tam burada. Yazmış işte. Alın bir kitabını ve başlayın.

Asimov Bilim Kurgu Serileri

Asimov eserlerinden bir kitap alıp, rastgele başlamanızı tavsiye etmiyoruz tabii. Çünkü, aldığınız kitap bir serinin içinde olabilir. Kısaca serileri verelim;

  • En önemli ve ünlüsü Vakıf- Foundation Serisi.
  • Galactic Empire- Galaktik İmparatorluk serisi, Foundation ve Robot Serilerinin arasını tamamlayan ve serileri birleştiren seri.
  • Ve Robot Serisi.

Serilerin içindeki kitapların sırasını araştırdıktan okumaya başlayın. İstediğiniz seriden başlayabilirisniz demek isteriz ama kronolojik olarak önce Robot serisi, sonra Galaktik İmparatorluk ve son olarak Vakıf serisi daha mantıklı olacaktır.

126