iPod Classic ikonu

iPod’lara Veda

21

[ Okuma süresi yaklaşık 2 dakikadır ]

Apple iPod’ların geçmişi çok da eski değil. İlk iPod 2001’de çıkmıştı. 2001 sizin çok eskilerde kalmış bir tarih mi? Bize değil. iPhone’un 2007 yılında çıkmasına kadar iPod’lar Apple için çok güçlü satış ürünleri olmuştu. 2006 yılı iPod satışı 39 milyon’a ulaşmıştı. 2007 iPhone’un satışa sunulduğu yılda da 51 milyon iPod satmış Apple.

Apple artık iPod’ları üretmiyor. Son iPod serisi 2019 yılında üretildi. iPod’ların ömrü sadece 18 yıl sürdü. Hem Apple’ın büyümesini hem iPhone ve iPad’in geliştirilmesini sağladı. Biz de Apple iPod’un en güzeli ile veda etmek istedik. iPod’ların en güzeli iPod Classic ile.

Say hello ile başlayan yolcuğu say farewell ile bitirelim.


iPod, piyasaya çıktığı ilk yıl olan 2001’de 600 bin adet sattı. Bu rakam 2002’de 1.5 milyona, 2003’te 4 milyona, 2004’te 10 milyona ve 2005’te 22 milyona yükseldi. iPod, Apple’ın en çok satan ürünü haline geldi ve şirketin pazar payını arttırdı. iPod aynı zamanda popüler kültürün de bir parçası oldu. iPod reklamları, ünlülerin ve müzisyenlerin katılımıyla dikkat çekti. iPod aksesuarları da büyük bir pazar oluşturdu. Hoparlörlerden kulaklıklara, kılıflardan kablolara kadar pek çok ürün iPod ile uyumlu olarak üretildi.

iPod’un başarısı, Apple’ın diğer ürünlerine de yansıdı. iPod sayesinde Apple’ın bilgisayar satışları da arttı. Ayrıca iPod, Apple’ın iPhone ve iPad gibi sonraki nesil mobil cihazlarının temelini oluşturdu.


Tüm iPod modellerini, yıllarını ve özelliklerini gösteren Apple iPod sayfasının Türkçe bağlantısını da buraya bırakayım. Meraklıları veya ihtiyacı olan gidip bakabilsin. Minicik Bir Dev idi: Apple iPod Shuffle yazısını da okumak isteyebilirsiniz.

Yorum yok

Yazı altı elemanları

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir