iPod shuffle ikonu

Minicik Bir Dev idi: Apple iPod Shuffle

16

[ Okuma süresi tahmini 3 dakikadır ]

Apple’ın minik, minicik devi iPod Shuffle ortamlardan silineli çok da olmadı aslında. iPodları hatırlıyorsunuz ama değil mi?

iPodlar 2005 ile 2017 yılları arasında Apple’ın 400 milyondan fazla sattığı müzik cihazları. iPos Shuffle’da bunların en miniki.

Benim gibi kaset, kaset çalar çağından gelmiş biri olarak bu cihaz muhteşmem bi şey tabii.

iPod Shuffle gerçekten çok minik. Bir kibrit kutusundan bile küçük, hafif ve ince bir cihaz. Çok da zarif tabii.

Bu minicik müzik çalar 2 GB “flash” hafızaya sahip. Bu da demek oluyor ki yaklaşık 500 müzik parçası yükleyebiliyorsunuz. Yüklediğiniz şarkıları da sıralı veya rastgele çalabiliyordunuz.


iPod Shuffle, dört nesil boyunca üretildi. İlk nesil iPod Shuffle, USB bellek şeklinde tasarlanmıştı ve 512 MB veya 1 GB kapasiteye sahipti. İkinci nesil iPod Shuffle, daha küçük ve klipli bir tasarıma sahip oldu ve 1 GB veya 2 GB kapasiteye sahipti. Üçüncü nesil iPod Shuffle, kulaklığın üzerindeki kontrol tuşlarıyla yönetilen ve sesli komut özelliği olan bir cihazdı ve 2 GB veya 4 GB kapasiteye sahipti. Dördüncü nesil iPod Shuffle, ikinci nesile benzer bir tasarıma geri döndü ancak daha renkli seçenekler sunuyordu ve 2 GB kapasiteye sahipti.

iPod Shuffle, Apple’ın iTunes yazılımıyla senkronize edilebilen ve MP3, AAC, WAV, AIFF gibi formatlarda müzik dosyalarını oynatabilen bir cihaz. iPod Shuffle, ayrıca Apple Music aboneliği olan kullanıcılar için de uyumluydu. iPod Shuffle, şarj edilebilir bir lityum iyon pil ile çalışıyordu ve pil ömrü nesillere göre değişiyordu. İlk nesil iPod Shuffle, yaklaşık 12 saat; ikinci nesil iPod Shuffle, yaklaşık 15 saat; üçüncü nesil iPod Shuffle, yaklaşık 10 saat; dördüncü nesil iPod Shuffle, yaklaşık 15 saat müzik çalabiliyordu.

iPod Shuffle, Apple’ın en popüler ürünlerinden biriydi ancak 2017 yılında üretimi durduruldu. Apple, bu kararını iPod Touch gibi daha gelişmiş cihazlara odaklanmak istediğini belirterek açıkladı. iPod Shuffle, müzik dinlemek için basit ve eğlenceli bir cihaz arayanlar için hala bir klasik olarak kabul ediliyor.


Apple maalesef hiç bir iPod’u devam ettirmedi. Aslında şimdiki telefonlar içinde zaten iPod müzik çalarlar fazlasıyla var. Çok daha fazla özelliklerle. Ama o zamanlar bu minik dev cihaz çok güzeldi. Hala da çok güzel.

Standart kulaklık girişini şu minicik cihaza açabilen Apple, koca telefonlardan kaldırdı ya… Nasıl bir saçmalıktı. Nasıl da herkesi kablosuz kulaklıklara alıştırdılar. Neyse artık başka devirdeyiz. Geçmişe mazi diyorlar.

Etiketler: , , ,
Kelime Sayısı: 441 Yorum yapılmamış

Yazı altı elemanları

Bir şey mi söyleyeceksiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir