Star Trek TOS, orijinal seri phaser ikonu

Işın Silahı Phaser

26

[ Okuma süresi tahmini 4 dakikadır ]

Blogu takip edenler bilir ki, Star Trek/ Uzay Yolu üzerine bi şeyler çizmeyi seviyorum. Elbette o hayal ürünü harika tasarımlı cihaz ve silahları da. Bunlardan ışın/ enerji silahı phaserları bir post altında toplamak istedim.

Star Trek evreninde, Starfleet ve diğer güçlerin kullandığı en yaygın ve standart yönlendirilmiş enerji silahı phaserdır. Phaserlar, çoğunlukla parçacık silahı olarak sınıflandırılır ve nadion parçacık ışınları ateşlerler.

Star Trek Phaser Çeşitleri

Starfleet’in kullandığı phaserlar üç türe ayrılır:

  1. Phaser tip-1 (el phaserı) küçük ve kolayca gizlenebilir.
  2. Tip-2 phaser daha büyük ve elde tutulan bir silahtır. Modeline göre daha uzun bir tutacağı veya tabanca şeklinde tutacağı vardır.
  3. Phaser tip-3 ise phaser tüfeği olarak da bilinir ve iki elle tutulan çok daha büyük ve uzun bir phaser çeşididir.

Bu post Tip-2 tabanca tipi phaserlarını konu almaktadır.

Phaserların farklı ayarları vardır, bunlar arasında çeşitli derecelerde:

bulunur.

Phaserların “öldür” ayarı, hedefi buharlaştırabilen çok yıkıcı bir silaha dönüştürebilir, ancak standart Starfleet kurallarına göre phaserlar her zaman “sersemlet” ayarında olmalıdır, aksi emredilmedikçe. Sersemletme ayarı, çoğu hedefi kalıcı bir yaralanma olmadan bilinçsiz bırakabilen ideal bir ayar olduğu için Starfleet’in barışçıl keşif anlayışına uygundur.

Phaserların savaş dışı kullanımları da vardır – The Original Series’in “The Enemy Within” bölümünde Sulu, buzlu koşullarda mahsur kalan ekibinin hayatını kurtarmak için bir phasere kayayı ısıtmak için kullanır. The Next Generation’ın “Silicon Avatar” bölümünde Riker, saldırıdan korumak için sığınan mültecileri korumak için mağara girişini phaser ile mühürler.

The Original Series’de tip-2 phaser, tip-1’i içine yerleştirerek gücünü artıran tabanca şeklinde bir kabuktu. The Next Generation’dan itibaren tip-1 ve tip-2 tamamen ayrı cihazlar haline geldi. Yeni Star Trek serilerinde de eski tip üzerinden tasarımlar yapılmıştır.

En bilinen 4 Phaser

Aşağıda çizdiğim üç dizi ve bir film phaseri var. Tabanca şeklinde olanların en ikoniklerinden bunlar. The Next Generation/ Sonraki Nesil ve diğer el phaserları bu yazıya konu edilmemiştir.

Yukarıdakilerden soldaki The Original Series, orjinal serinin phaseri. Daha önce Orijinal serinin phaserini çizmiştim. Ancak o çok küçük, anca ikon olacak şekilde detaysız idi. Bu sebeple bu sene yeniden yaptım.

Sağdaki de en yeni Star Trek dizisi Strange New Worlds/ Bilinmeyen Yeni Dünyalar phaseri. Orijinal serinin yeniden yorumlanması ile tasarlanmış.

Bu ikinci bölümün soldaki phaseri, Star Trek Discovery dizinin phaseri. Onu taa 2017’de çizmişim. Yenilemeden olduğu gibi aldım. Belki şimdi çizsen biraz daha değişik çizerdim. Bilemiyorum.

Sağdaki de bazı Star Trek filmlerinde kullanılan phaser. Film serilerinde çok çeşitli başka phaserlerde kullanılmış. Onları bir başka zaman, Star Trek film phaserleri gibi yazı ile çalışırım belki. Burada en kolayını çizdim.

Çizdiğim phaser görsellerinin altında yaptığım yıllar da var. İkisini daha yeni çizdim, zaten.


Tüm formlarıyla phaserlar, yazarlara kahramanların düşmanca uzaylı karşılaşmalarını öldürücü şiddet olmadan aşmaları için bolca yol veren Star Trek’in simgesel bir parçasıdır… şeklinde silah övmeyelim geçişi yapalım yazının sonuna, yapay zeka destekli.


Sizin en beğendiğiniz phaser hangisi?

Kelime Sayısı: 611 Yorum yapılmamış

Yazı altı elemanları

Bir şey mi söyleyeceksiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir